Povodí Moravy loni dokončilo u Černotína a Skaličky na Přerovsku projekt s názvem Rozvolnění koryta štěrkonosné řeky Bečvy. Nyní ho odborná porota environmentální soutěže Adapterra Awards 2023 vybrala mezi finalisty. Projekt může ocenit i veřejnost.
Povodí Moravy v lokalitě rozvolnilo více než tři kilometry koryta řeky Bečvy. Vodaři řeku vysvobodili ze sevřeného koryta, obnovili chybějící biotopy, zlepšili biodiverzitu flory a fauny a zvýšili protipovodňovou ochranu přilehlých obcí. Podle generálního ředitele Václava Garguláka navržené úpravy vychází z přirozeného vinutí řeky Bečvy.
Práce na Přerovsku navazují na napojení odstavených ramen Dyje
„Koryto řeky jsme rozšířili z třiceti metrů na padesát až sedmdesát metrů a v těsné blízkosti řeky jsme vytvořili sekundární nivu, do níž nově dochází k pravidelným rozlivům vody. V blízkosti řeky také vznikly dvě velké tůně. Dále jsme vytvořili podmínky pro další samovolný přirozený vývoj řeky Bečvy,“ vysvětlil Gargulák. Realizační náklady vyšly na 318 milionů, o financování se postaral Evropský fond pro regionální rozvoj prostřednictvím Operačního programu Životní prostředí. Podnik se bude s projektem ucházet o ocenění v kategorii volná krajina. Výsledky budou známy 1. listopadu 2023 na celostátní konferenci věnované adaptacím na změnu klimatu.
Rozvolnění koryta štěrkonosné řeky Bečvy může navázat na další úspěšný projekt Povodí Moravy – napojení odstavených ramen Dyje, který již v roce 2020 získal v soutěži nejvyšší ocenění jak u odborné poroty, tak u veřejnosti. Adapterra Awards hledá inspirativní projekty, které pomáhají přizpůsobit města, domy a krajinu klimatické změně. V letošním roce posuzovala porota 115 projektů, z nichž vybrala nejlepších 25.
Hlasování probíhá zde.