Kvalita vody v rybnících a biotopech trpí kvůli aktuálním vysokým teplotám. Lidé se už nesmí koupat například v přírodním koupališti v Trutnově, na Lhotce v Praze, v nádrži Orlík u veřejného tábořiště Podolsko, v rybníku Kachlička na Havlíčkobrodsku, v biotopu Bečva a ve Velkém rybníku na Karlovarsku. Nedoporučuje se ani koupání v rybníku Chmelař na Českolipsku, koupališti Tanvald a jezírku Košutka v Plzni. Nejčastěji za tím stojí překročení hodnoty ukazatele sinic a chlorofylu-a a překročení hodnot mikrobiologických ukazatelů. Informuje o tom Česká televize.
„Hygienik provádí na místě vizuální a senzorickou kontrolu vody, zda je voda čirá, nebo obsahuje například sinice, případně jiný druh viditelného znečištění. Následně se kvalita vody kontroluje i laboratorně. Některá zdravotní rizika, jako jsou například původci střevních infekcí, totiž nelze odhalit vizuálně, ale právě pouze laboratorní kontrolou,“ vysvětluje pro ČT Petr Pumann z Oddělení hygieny vody Centra zdraví a životního prostředí SZÚ.
Zákazy koupání platí kvůli překročení limitních hodnot ukazatele sinic a chlorofylu-a na řadě míst České republiky. Na koupališti Lhotka zase bojují s výskytem původců cerkáriové dermatitidy. K zákazům přistupují krajské hygienické stanice tehdy, kdy je voda nebezpečná a může rovněž způsobit akutní poškození zdraví, jako je vyrážka, svědění očí nebo bolest hlavy. Obecně lze situaci považovat za stále dobrou, ale vlivem vysokých teplot hrozí další zhoršování kvality vody v přírodních koupalištích.