Krásný výlet plný klidných zákoutí, malebných míst, ale také výhledů na skalnaté útvary tyčící se nad vodní hladinou, čeká ty, kteří vyrazí po proudu Lužnice z Bechyně směrem k jejímu soutoku s Vltavou u Týna nad Vltavou. Zjistíme také, že doba letních stanových a chatkových letních táborů není minulostí. A takřka povinností jihočeského chataře u Lužnice je mít pruty v režimu pohotovosti.
Putování začíná v Bechyni na náměstí, z něhož sejdeme po žluté turistické značce k řece. Za sebou necháme zámecký areál, na který se od vody otevírá krásný pohled. Zůstaneme na stejné straně řeky, místo žluté budeme následovat zelenou značku. Nad jezem Dolní mlýn a rozlehlým areálem bývalého mlýna se tyčí věž Kohoutek, která je pozůstatkem historického opevnění města. Sloužila jako pozorovatelna a kontrolovala přístupovou cestu od mostu. Pár desítek metrů po proudu za jezem se vlévá do Lužnice říčka Smutná, přes kterou je vybudovaná lávka. Červená značka a naučná stezka Na Onen Svět vedou v těsné blízkosti řeky, půjdeme v příjemném stínu lesa podél plotu obory Obůrka. Na obou stranách řeky uvidíme místy mohutné skalní útvary majestátně čnící nad vodní hladinu.
V místě, kde se na opačné straně řeky vlévá do Lužnice Židova strouha, o níž jsme psali například zde, je nad vodou vybudována visutá lávka, díky níž můžeme pokračovat v cestě po kraji mohutného skalnatého útvaru.
Během cesty narazíme na několik chatovišť, areálů letních táborů nebo kempů. Právě několik desítek desítek metrů před jedním z apartmánových areálů končí oplocení zmiňované obory. Řeka v těchto místech plyne klidně, její tok se rozšiřuje a břehy jsou obsazeny při pěkném počasí poměrně vysokým počtem rybářů všech věkových kategorií.
O kilometr dál se na druhém břehu řeky bělostně leskne rozlehlý areál Červeného Mlýna. Kousek od něj uvidíme další rozlehlé chatoviště. Od mlýna to jsou dva kilometry do vesničky Koloděje nad Lužnicí. Ta byla v minulosti většinově židovská, připomíná to hřbitov z konce 17. století v lese nad obcí s 270 náhrobky a tumbou krajského rabína Jakoba Mahlera. Hřbitov je udržovaný, ale uzamčený. Klíče je nezbytné si vyzvednout u jeho správce.
V Kolodějích přejdeme na druhou stranu řeky, naproti sobě budeme mít zmodernizovaný barokní zámek Mitrowicz. Opustíme vesnici a pokračujeme po červené značce přes další z chatovišť nad říční tok na skalnatý útvar Překvapení. Otevře se nám na vyhlídce krásný pohled na Lužnici. Nejkratší cesta do Týna odsud vede po červené značce, my ji ale vyměníme za žlutou kopírující lesem tok řeky. Přes usedlost U Masáka dojdeme již jen asi půl kilometru k soutoku Lužnice a Vltavy. Ten je symbolicky orámován sochou svatého Jana Nepomuckého. Výhled na soutok z této strany není tak monumentální jako z vyhlídek na opačném břehu. Ale o tom až někdy příště.
Do centra Týna nad Vltavou je to od soutoku zpět po žluté značce a následně po červené přes lokalitu Semenec s přírodním muzeem a vzdělávacím areálem pro děti zhruba dva kilometry. Tak neváhejte, putujte za Lužnicí, Vltavou a vodou kdekoliv a kdykoliv vám to čas a nálada dovolí.
Foto: Marek Síbrt