Začíná rekonstrukce Úpravny vody Machnín

blank

V Liberci v těchto dnech začíná další významná investiční akce Severočeské vodárenské společnosti. Má zajistit vodu pro příhraniční oblast, která sousedí s Polskem a je postižena nedostatkem pitné vody v souvislosti s těžbou v polském hnědouhelném dole Turów. Jedná se o první ze staveb spolufinancovaných z Fondu Turów, do kterého dala polská strana jako kompenzaci desítky milionů eur. Stavbu za necelých 200 milionů bude financovat nejen Fond Turów, ale také Operační program Životní prostředí.

„Rekonstrukce úpravny je první předpokladem k tomu, abychom měli dostatek pitné vody do nových vodovodů ve Václavicích a Horním Vítkově a zároveň, abychom měli bezpečný zdroj pro Hrádek nad Nisou, který je teď z 60 procent zásobován ze zdroje Uhelná, kde voda v posledních desetiletích klesá,“ řekl ČTK liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Další projekty, které mají oblasti zajistit dostatek pitné vody pro zhruba 15 000 obyvatel, se týkají dostavby přivaděčů. SVS proto počítá s výstavbou nového přivaděče z Machnína do Hrádku nad Nisou a nových vodovodů v Chrastavě a Hrádku. Frýdlantská vodárenská společnost očekává modernizaci úpravny vody ve Frýdlantu nebo zajištění nových zdrojů či výstavbu vodovodů směrem na Bulovku a Dětřichov.

Turów nezavřeme, vzkazuje polský premiér

Premiér Mateusz Morawiecki udělá všechno pro to, aby těžba pokračovala až do roku 2044. Reagoval na rozhodnutí varšavského správního soudu, podle kterého pokračující těžba u česko-německých hranic poškozuje životní prostředí, kromě Frýdlantského výběžku i část Saska. Žitava společně s českou a německou pobočkou Greenpeace a nadací Frank Bold podalo stížnost na rozhodnutí o pokračování těžby, která podle nich nejen že ničí přírodní podmínky, ale také omezuje obyvatele sousedních zemí, uvedl před několika dny idnes.cz. Morawiecki na Twitteru napsal, že vláda nesouhlasí s „bezprávím“.

Ilustrační foto

Scroll to Top