Záchrana osob z vodní hladiny, poskytnutí první pomoci, zvládnutí techniky jízdy s motorovým člunem či předávání zkušeností mezi jednotlivými týmy v záchranářské činnosti. To všechno musely zvládnout složky IZS a VZS ČČK během dalšího ročníku soutěže na Slezské Hartě. Zúčastnili se také záchranáři z Polska.
Jednou z disciplín bylo poskytnutí první pomoci. Následovala slalomové pádlování na raftu s pádly na čas, a záchrana tonoucího. „Simulujeme situaci, že nějaký člověk, řekněme rybář, se vydal přehradou sám ve člunu. Pak se mu udělalo špatně, spadl do vody, a nějaký cyklista, co jel náhodou kolem, si ho zdálky všimnul. Viděl, že se na hladině někdo plácá, tak přivolal pomoc. Úkolem soutěžících je správně vyhodnotit situaci. Pokud je tonoucí pří vědomí, musí zjišťovat, zda je na přehradě sám, nebo mají ještě hledat někoho dalšího,“ popsal úkoly soutěžících Jan Maršálek z organizačního týmu.
Soutěžící se museli poprat i se studenou vodou. „Na ni jsou záchranáři dobře připravení. Daleko větším problémem je vítr, protože mnohé disciplíny vyžadují jemnou práci s člunem. Vítr zvedá vlny, a navíc když se opře do lidí ve člunu, funguje to jako plachta. Naštěstí vítr je dnes celkem mírný. Soutěžící mají docela příznivé podmínky, ale v praxi samozřejmě musí ovládat správnou taktiku zásahu i za nepřízně počasí,“ uvedl Maršálek. Jako správce vodního díla jsme potěšeni, že se soutěž záchranářů, kterou pořádá Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje, již přes dvacet let koná právě na Slezské Hartě, naší největší přehradě, uvedlo Povodí Odry.