Přes dvacet vzácných nebo chráněných živočichů napočítali přírodovědci v umělém mokřadu na louce mezi Choťánkami a Libicí u Poděbrad. Mokřad vytvořila základní organizace Českého svazu ochránců přírody Polabí (Huslík) rozšířením stávajících tůní za pomoci finanční podpory Nadačního fondu Veolia. Tůně a mokřady zvyšují biodiverzitu krajiny v blízkosti národní přírodní rezervace Libický luh.
„Mokřad jsme zprovoznili na podzim 2022 a teď na jaře už se v něm hojně vyskytují obojživelníci, jako je skokan skřehotavý, skokan štíhlý a čolek obecný,“ uvedla Marta Bryndová z Huslíku. Na místě už proběhla netradiční exkurze. Biolog Martin Šandera z Poděbradského muzea zde představil vodní živočichy skupině čtyřiceti zájemců z řad veřejnosti při akci Žabí kvákání. Další podobné akce se chystají.
„Pro společnost Veolia je ochrana přírody samozřejmým závazkem, protože veškerá naše činnost je s životním prostředím pevně spjata. Jsme rádi, že se podařil další zajímavý projekt spojující ochranu přírody s ekologickou výchovou. Na záchranu mokřadů jsme doposud věnovali více než 6,5 milionu korun,“ doplnila ředitelka Nadačního fondu Veolia Vendula Valentová.
Mokřad je typ životního prostředí, který v sobě jedinečným způsobem propojuje suchozemské a vodní ekosystémy. V dnešní době, kdy se nedostatek vody stává celosvětovou hrozbou, význam mokřadů stále roste. Představují totiž přirozenou zásobárnu vody v krajině a mají i mimořádnou schopnost vodu zadržovat, například v období záplav. Mokřady se také staly významným zdrojem potravy a přirozeným domovem mnoha vzácných či ohrožených druhů rostlin, živočichů, hub a mikroorganismů. Počet i rozloha českých i světových mokřadů však neustále ubývá.