Vodárna Plzeň proinvestovala přes 600 milionů

blank

Společnost v roce 2022 investovala do obnovy a modernizace infrastruktury téměř 622 milionů. K nejvýznamnějším stavbám patřily dokončené rekonstrukce Roudenského kanalizačního sběrače, výstavba Retenční nádrže Vinice, obnova vodovodu a kanalizace ve Zborovské ulici a obnova první linky aktivačních nádrží v areálu čistírny odpadních vod. Společnost loni vykázala čistý obrat 1,47 miliardy, informace vyplývají z výroční zprávy z 25. května.

V roce 2023 Vodárna Plzeň bude investovat do obnovy infrastruktury 379 milionů. Dalších 101 milionů korun půjde do havarijních a jiných oprav a další stovky miliony korun vkládá do investic, například do rozšíření vodohospodářských sítí. „Z investic do obnovy vodárenské infrastruktury v roce 2023 vybíráme například rekonstrukci vodovodu a kanalizace v ulicích Hálkova, Křimická nebo Rubešova, obnovu šoupat v areálu Škoda Sport parku nebo opravu přívodního potrubí ve vodojemu Sylván,“ informovala na začátku roku naši redakci Vodárna Plzeň.

Bude také investovat například do aktualizace generelu vodovodu a kanalizace (roky 2022-2025) zhruba 10,3 milionu, do rekonstrukce provozních budov provozu kanalizace na Jateční ulici zhruba 12,5 milionu, do zakoupení speciálního kanalizačního vozu téměř 13,3 milionu, nebo do osazení dálkových odečtů spotřeby vody téměř 10,3 milionu.

Co se týká šetření a úspor, v případě Vodárny Plzeň je výhodou vlastní výroba elektrické energie z bioplynu produkovaného během čištění odpadních vod na ČOV Plzeň. Během tohoto procesu vznikají dva druhy kalů, jejichž rozkladem vzniká bioplyn. Ten obsahuje asi 63 % metanu, který je nositelem energie. Objem takto vyrobené elektrické energie činí téměř 30 % veškeré spotřeby provozu. ČOV Plzeň je díky efektivně řízenému procesu jako jedna z mála v Evropě energeticky soběstačná z 95-100 % a tepelně ze 100 %.

 

 

Scroll to Top