Schválená novela vládního nařízení zpřísňuje prahové hodnoty pro ohlašování do Integrovaného registru znečišťování (IRZ) u kyanidů v odpadech o jeden řád – z nynějších 500 kilogramů na 50 kilogramů za rok. Přísnější právní úprava zlepší povědomí o výskytu kyanidů ve výrobních procesech daných provozů a ve svém důsledku by tak měla pozitivně ovlivnit kvalitu vody v českých řekách, informuje ministerstvo životního prostředí.
„Jedním z kroků ke zlepšení stavu českých řek je změna legislativního prostředí, která musí co nejlépe myslet na prevenci a předcházet případným ekologickým haváriím. Proto musíme lépe sledovat jedy, které mohou nakonec skončit v našich řekách. Vedle zpřísnění množství kyanidů, které budou muset firmy hlásit již od objemu 50 kilogramů za rok, nově zavádíme i sledování dvaceti vybraných chemických látek ze skupiny PFAS,“ říká ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
Pečlivý monitoring
Tyto látky se mohou dlouhodobě koncentrovat v těle živých organizmů a jsou potenciálně karcinogenní. „Proto chceme sledovat jejich souhrnné množství už od objemu 0,05 kilogramu za rok. Díky novelizovanému nařízení budeme moci škodlivé látky pečlivě monitorovat a případně požadavky na ohlašování ještě zpřísnit,“ uvádí Hladík.
Více informací zde.