Za loňský rok v kraji přibylo 13 kilometrů kanalizační sítě. I přes tuto investici ale zaostává za ostatními regiony, na dobudování infrastruktury by bylo třeba vynaložit 4,5 miliardy. Na některých místech kraje není možná vlivem rozptýlené zástavby realizace páteční kanalizace. Na základě informací Českého statistického úřadu to uvedla ČTK.
Liberecký kraj má téměř dvacet let zpracovaný plán rozvoje vodovodů a kanalizací. „Od té doby až do současnosti bylo schváleno celkem 44 změn na území Libereckého kraje,“ řekl krajský radní pro životní prostředí Václav Židek (Piráti). Podle Židka kraj v posledních letech intenzivně pracuje na aktualizaci plánu, své návrhy a požadavky mohly uplatnit obce, ale také společnosti, které na území kraje vlastní nebo provozují vodohospodářský majetek. V 73,4 procentech napojených obyvatel nejsou započtení ti s individuálním čištěním odpadních vod. V Česku je na kanalizaci připojeno 87,3 procenta obyvatel.
Miliardové investice, ne všude jsou ale reálné
„Z plánu vyplývá, že abychom vyřešili správně odkanalizování obcí, tak potřebujeme v Libereckém kraji zainvestovat zhruba 4,5 miliardy korun. Kdybychom počítali, že 80 procent bude hradit Státní fond životního prostředí (SFŽP) a deset procent jednotlivé obce, tak kraj by měl na podporu projektů do roku 2030 najít ve svém rozpočtu 450 milionů korun, to není malá částka,“ doplnil Židek. Podle něj je ale nereálné, aby obce všechny projekty v plánu dokázaly připravit a zrealizovat.
Vlivem rozptýlené zástavby v některých oblastech kraje není možné vybudovat jednotnou kanalizaci, zde jsou proto instalovány individuální čistírny. Jedná se například o šest kilometrů dlouhý Prysk na Českolipsku, kde je technologicky složité vybudovat páteřní kanalizaci pro celou obec. Napojena je zde polovina, druhá polovina je vyřešena individuálním čištěním.
Foto: Přehrada Josefův důl, jeden klíčových zdrojů pitné vody pro Liberec, vybudovaná na říčce Kamenici mezi lety 1976 a 1982.