Obnova původního koryta u Ústí na Hranicku

blank

Povodí Moravy dokončilo stavební práce na revitalizaci Bečvy u obce Ústí, díky kterým došlo k obnovení původního koryta a vznikla neprůtočná tůň. Revitalizace tak navazuje na rozsáhlou revitalizaci Bečvy u Černotína a Skaličky, která byla dokončena v roce 2022. Akce je financovaná z Evropského fondu pro regionální rozvoj prostřednictvím Operačního programu Životní prostředí a celkové náklady přesahují 20 milionů.

„U obce Ústí u Hranic docházelo k rozlivům vody mimo koryto už při pětiletých vodách. Díky revitalizaci došlo k rozšíření toku a využití historického koryta Bečvy. V době zvýšených průtoků bude část vody odváděna obnoveným původním korytem, což zlepší průchod vody při povodních podél obce Ústí a posílí místní ekosystém,“ vysvětlil význam revitalizace úseku Bečvy generální ředitel Václav Gargulák.

Obnovené koryto na levém břehu Bečvy pod obcí Ústí je dlouhé 775 metrů a široké od osmi do patnácti metrů. Podle vodohospodářů slouží jako odlehčovací větev stávajícího řečiště Bečvy a bude protékáno v době zvýšených průtoků. Rozšíření řeky nebylo v místě možné kvůli existujícímu silničnímu přemostění. V místě zaniklého rybníka Otrž Povodí Moravy odtěžilo 4 500 kubíků zeminy a vytvořilo neprůtočnou tůň, která je napájena podzemní vodou a vytváří chybějící vodní plochu, která je obvyklá pro široké údolí řeky Bečvy. Práce odstartovaly v květnu 2022.

„Velmi mě těší, že si společnost začíná všímat našich projektů, díky kterým řekám vracíme původní charakter. Realizujeme přírodě blízká opatření a revitalizujeme řeky v povodí Moravy v místech, kde jsou taková řešení možná. Aby měly podobné přírodě blízké úpravy smysl, musí být součástí komplexu opatření a musí být prováděny v souladu s opatřeními pro posílení vodních zdrojů. Každé z nich má svoji nezastupitelnou úlohu a musí se v době klimatické změny vzájemně doplňovat a navazovat na sebe,“ doplnil Gargulák.

Scroll to Top