Povodí Labe k investičním plánům v roce 2023

blank

Vodarenstvi.cz pokračuje v anketě a oslovilo zástupce státních podniků Povodí. Redakce se zajímala o to, kolik finančních prostředků proinvestovaly v roce 2022, v jakých projektech budou pokračovat letos, kolik na ně alokují prostředků, nebo jestli realizují opatření v oblasti nakládání s energiemi. 

V roce 2022 se Povodí Labe podařilo dokončit poslední část komplexu protipovodňových opatření v povodí Třebovky v Pardubickém kraji o celkových stavebních nákladech 450 milionů. Povodí také dokončilo rekonstrukci koruny hráze přehrady Pastviny na Divoké Orlici za 61 milionů. Obě tyto akce, významné pro protipovodňovou ochranu, byly částečně financovány z dotačního programu ministerstva zemědělství Podpora prevence před povodněmi. Podnik bude pokračovat v realizaci dalších protipovodňových staveb, které byly zahájeny v roce 2022. Vodohospodáři v této souvislosti zmínili modernizaci přehrady Harcov za 388 milionů, výstavbu suché nádrže Žireč za 26 milionů, suché nádrže Bukovina za 30 milionů a protipovodňovou ochranu v Račicích na Labi za 10 milionů.

Výstavba poldru Kutřín

„V roce 2023 zahájíme stavbu poldru Mlýnec, který po dokončení zvýší protipovodňovou ochranu obcí v povodí říčky Mrliny na Nymbursku. Samostatnou kapitolou je realizace poldru Kutřín na Krounce. Ten bude významným prvkem protipovodňové ochrany na Krounce a Novohradce. Akce byla stavebně zahájena v roce 2021, od počátku se potýkala se značnými problémy a na jaře 2022 musela být smlouva ze strany objednatele jednostranně ukončena. V současné době probíhá nové výběrové řízení na dokončení stavby, předpokládaná hodnota je 796 milionů,“ uvedlo dále pro vodarenstvi.cz Povodí Labe.

Revitalizace odstaveného ramene Labe

Podnik bude pokračovat i v revitalizačních akcích, které jsou významné pro zlepšení životního prostředí. „Po řadě úspěšně revitalizovaných lokalit dokončených v minulosti bychom letos na podzim rádi zahájili revitalizaci odstaveného ramene Labe u Němčic v Pardubickém kraji. Ta posílí napojení na regionální systém ekologické stability, bude podporou pro okolní mokřady a lokální biocentra. Akce by měla být hotová do konce roku 2024, předpokládaná cena je 43 milionů,“ přiblížilo další plány Povodí Labe. Z akcí zaměřených na péči o drobné toky a malé nádrže vodohospodáři vyjmenovali rekonstrukci malé nádrže Vlčkovice v Podkrkonoší o celkových nákladech 34 milionů nebo rekonstrukci koryta Ředického potoka v Pardubickém kraji za 62 milionů.

Střešní fotovoltaické elektrárny a efektivní využití energie z MVE

Podnik má rovněž pro snížení nákladů a zvýšení úspor v oblasti nakládání s energiemi zpracován interní materiál, který navazuje na již dříve zpracovaný Plán energetického auditu a současně byl vytvořen vnitřní předpis pro efektivní hospodaření s energiemi a pohonnými hmotami v podmínkách celého podniku. Z těchto materiálů byla vytyčena příprava střešních fotovoltaických elektráren na vybrané budovy a současně při plánovaných rekonstrukcích budov a objektů budou rovněž hledána energeticky úsporná řešení s důrazem na využití obnovitelných zdrojů. Povodí Labe dále plánuje omezit energeticky nevyhovující provozní zázemí či zajistit ekonomicky výhodnějšího využití vyrobené energie v malých vodních elektrárnách podniku pro vlastní spotřebu.

Scroll to Top