NRB pomohla podnikům a městům k 24 miliardám

blank

Národní rozvojová banka (NRB) v roce 2022 alokovala do ekonomiky téměř 24 miliard, to je o třetinu více než v roce 2021. Podnikatelům poskytla podporu 22,5 miliardy korun zaručených či napřímo poskytnutých úvěrů a dalších 232 milionů korun ve formě záruk za spoluúčast, kterou musí složit cestovní kanceláře při sjednávání povinného pojištění pro případ úpadku. Banka podnikatelům profinancovala 4 077 projektů, na rozvoj veřejné infrastruktury poskytla necelou miliardu. 

„Loňský rok jasně poukázal na důležitost záruční a úvěrové podpory, kterou banka zejména malým a středním podnikům nabízí. Pomáháme jim totiž navzdory současné situaci na trhu a s ní související obezřetnosti bank zpřístupnit a zlevnit drahé financování a pomoci jim vyřešit problém rostoucích cen energií skrze bezúročné investice do projektů, které přináší úsporu na energiích,“ uvádí Jiří Jirásek, předseda představenstva NRB.

Obrovský zájem o budování vodohospodářské infrastruktury 

Jak dále uvedla NRB, financování podnikatelé nejčastěji čerpali k profinancování zásob, na nákup materiálu, nových strojů, zařízení, technologií, softwarů, licencí, rozšíření či modernizaci, případně výstavbu výrobních areálů, skladovacích hal, administrativních budov nebo provozoven, a v neposlední řadě na realizaci opatření, která přináší úsporu na energiích. Na rozvoj veřejné infrastruktury loni NRB poskytla téměř miliardu. Peníze mířily na budování a rozvoj vodohospodářské infrastruktury, ať už ve smyslu úpravy a rozvodu vody, tak revitalizaci čistíren odpadních vod, kanalizací nebo dopravní infrastrukturu.

Několikasetmilionový úvěr pro společnost VODA Želivka

NRB rovněž poskytla úvěrový rámec 600 milionů korun pro dlouhodobé investice do vodohospodářské infrastruktury společnosti VODA Želivka, která je největší výrobce pitné vody v zemi. Úpravna vody Želivka je největší úpravna pro Prahu. „Zajištění pitné vody pro občany České republiky nespočívá jen v samotné výrobě, ale také v dlouhodobých investicích do související infrastruktury, díky které můžeme ze surové vody vyrobit vodu pitnou a zároveň ji distribuovat do několika krajů. Údržba a rozvoj vodohospodářské infrastruktury vyžaduje nemalé, avšak dlouhodobé investice, proto nás těší, že jsme se domluvili právě s Národní rozvojovou bankou na financování projektů, které plánujeme realizovat postupně v následujících letech,“ řekl v prosinci Mark Rieder, předseda představenstva VODA Želivka.

 

Scroll to Top