Maximální koncentrace prachových částic naměřené krátce po půlnoci Nového roku bývají na městských stanicích nejvyššími z celého roku, řekl ČTK vedoucí oddělení kvality ovzduší z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu Jáchym Brzezina.
„Při odpalování rachejtlí se do ovzduší dostávají také nežádoucí kovy, které jsou jejich součástí. „Nejčastěji jde o síru a draslík, které obsahuje střelný prach. Vyskytují se téměř ve všech pyrotechnických předmětech. Používají se také další kovy pro dosažení barevných efektů. Jedná se například o baryum, stroncium, sodík či měď. Koncentrace těchto kovů se zvýší o několik řádů, ale jelikož se v ovzduší jinak prakticky nevyskytují, nejsou pro ně stanovené imisní limity,“ uvedl Brzezina.
Částice obsahující tyto kovy podle něj nakonec z ovzduší končí ve vodě a v půdě, což není žádoucí. „Nelze opomenout další negativní vlivy odpalování pyrotechniky, jako jsou velmi zásadní dopady hluku na zvířata, například psy a ptáky. Dále jde o zvýšené riziko požárů a vzniká velké množství odpadu,“ řekl dále Brzezina. V ideálním případě by si měli lidé podle Brzeziny odpalování pyrotechniky odpustit, ale zároveň přiznal, že jsou obecné zákazy téměř nevymahatelné.
Foto: ČTK
Kompletní text na ČTK najdete zde.