Vánoce se nezadržitelně blíží a vodaři jako každý rok bojují s nezodpovědným chováním části obyvatel. Do jejich čistíren odpadních vod totiž pravidelně přitéká velké množství látek a předmětů, které tam nepatří. Ty pak způsobují problémy na strojích a zařízeních, zvyšují náklady a zatěžují životní prostředí. Advent patří pravidelně k nejrizikovějším obdobím.
SmVaK Ostrava vyzývají k odpovědnosti, řešením je speciální kontejner. Paradoxem může být, že v třídění plastů, skla nebo papíru patří Česká republika k evropským premiantům, v oblasti nakládání s použitými tuky a oleji to ale bohužel neplatí, ačkoliv situace se i v této oblasti postupně mění k lepšímu. To, co je možné do kanalizace vypouštět, navíc jednoznačně určuje kanalizační řád.
„Velké problémy v odpadní vodě způsobují oleje a tuky, které do ní velká část lidí běžně vylévá. Při smažení vánočních kaprů a řízků to platí o to víc a důsledky jsou o to horší. Tukové částice se při ochlazení shlukují, srážejí a nabalují na sebe další odpad. V potrubí vzniká odolný materiál, který je může zneprůchodnit. Hroudy tuku v kanalizačních stokách také poškozují a ucpávají čerpadla. Tuk se nalepuje na stěny potrubí stok, nastává chemická reakce a vzniklé sloučeniny urychlují korozi. Použité tuky a oleje patří do sběrných dvorů, kde je města a obce přijímají. Řada měst a obcí v regionu je navíc velmi odpovědná a pomáhá problém řešit instalací kontejnerů pro použité jedlé oleje a tuky, které jsou dále recyklovány a využívány. Je patrné, že přístup municipalit se v tomto ohledu v posledních letech výrazně změnil k lepšímu a postupně instalují v ulicích nádoby, kam lze použité oleje a tuky vyhodit,“ říká ředitel kanalizací SmVaK Ostrava Petr Grzonka.
Ve větších sídlech Moravskoslezského kraje jsou dnes k dispozici speciální kontejnery, kam lze kuchyňský olej přelitý do PET láhve vyhodit. Do kanalizace rovněž v žádném případě nepatří hygienické potřeby, jako jsou vlhčené ubrousky a tyčinky do uší, nebo textilie, které se používají při úklidu. Toaletu by si také lidé neměli plést s odpadkovým košem pro zbytky potravin a jídla. Kanalizace rozhodně neslouží ani k likvidaci nevyužívaných léků, chemikálií, ředidel nebo zbytků barev.