Generálním ředitelem Lesů ČR Dalibor Šafařík

blank

Dalibora Šafaříka jmenoval ministr zemědělství Zdeněk Nekula generálním ředitelem Lesů České republiky. Podnik dnes spravuje 38,5 tisíc kilometrů toků a bystřin a přes 1 000 malých vodních nádrží. 

„Považuji ho za špičkového odborníka a manažera s dlouholetými zkušenostmi z lesnické i akademické sféry. Mimo úkolů, které souvisejí s obnovou našich lesů a jejich přizpůsobením klimatické změně, od ředitele očekávám také vstřícnou a partnerskou komunikaci se zástupci měst a obcí. Státní podnik obhospodařuje necelou polovinu lesů v naší zemi a je tedy důležitým partnerem pro samosprávy. Ve spolupráci s obcemi se plánujeme pustit také do obnovy větrolamů. Ty totiž z naší krajiny v posledních dekádách téměř zmizely a řadu obcí kvůli tomu trápí problémy s erozí,“ řekl Nekula.

Zkušenosti z krajského ředitelství

Dalibor Šafařík vedl v letech 2014 až 2020 Krajské ředitelství Lesů ČR v Brně, poté působil na tamější Lesnické fakultě Mendelovy univerzity jako vedoucí Ústavu lesnické a dřevařské ekonomiky a politiky a od letošního června zastával pozici ekonomického ředitele Lesů ČR. „Chci zajistit personální stabilitu podniku, zachovat jeho transparentní obchodní postavení a úspěšně pokračovat v rozsáhlé obnově druhově pestrých, stabilních a dlouhodobě ekonomicky udržitelných lesů, uvedl Šafařík.

Stabilita tkví v rozmanitosti, říká Šafařík

Ten dále prozradil, že je mu blízké hospodaření respektující přírodní procesy, ale zároveň nechce rezignovat na produkční funkci lesů. „Myslím, že stabilita tkví v rozmanitosti. Proto dáme v nově zakládaných lesích co největší prostor a čas přirozeně se obnovujícím dřevinám. Podpoříme zvyšující se podíl listnáčů včetně těch cenných a obnovu zrychlíme i síjí plodů. Úspěch je ale podmíněn svědomitým hospodařením s vodou v krajině, kterému pomůžeme mnoha projekty, a také dosažením únosných stavů spárkaté zvěře. To je náš společný lesnický a myslivecký úkol ve všech regionech,“ řekl dále Šafařík.

Podpora regionálních zpracovatelů dřeva

Podle něj je také důležité zvýšit objem dříví určeného pro tuzemský trh, podporovat regionální zpracovatele dřeva, kteří budou mít trvalou možnost nákupu dříví ze státních lesů, ale i lokální producenty tepla i elektřiny se zájmem o těžební energeticky využitelné zbytky. „Důležitá je i naše spolupráce s lesnickými školami a podpora prakticky využitelných vědeckých projektů. Rád bych byl všem mladým lidem se zájmem o práci v lese i budoucím hospodářům v krajině příkladem,“ dodal nový generální ředitel.

Scroll to Top