Částkou 300 000 korun přispěl Olomoucký kraj a také šest obcí v okolí přehrady ke zlepšení kvality vody. Dotace byly podle Povodí Moravy použity na financování provozu srážedel fosforu u jednotlivých přítoků do Plumlovské přehrady.
Jak dále uvedl podnik, základem pro dobrou kvalitu vody je nezbytně nutné pokračovat v odstraňování zdrojů znečištění v obcích nad Plumlovskou přehradou. Povodí Moravy proto realizovalo řadu opatření v povodí nádrže, zejména technických opatření na Plumlovské přehradě, Podhradském rybníku a Bidelci.
Loni podnik dokončil těžbu sedimentů ze sedimentační zdrže na konci vzdutí vodní nádrže a vysazením rostlin v ní vytvořil ojedinělou kombinaci vodního a mokřadního biotopu, který se podílí na filtraci přitékající vody.
Opatření jako srážení fosforu, zachytávání sedimentů a spláví nornou stěnou mají pozitivní vliv na kvalitu vody v nádrži. Před jejich realizací byl totiž zákaz koupání vyhlašován často již v průběhu července, nicméně rozhodující vliv na kvalitu vody má její množství, teplota a míra znečištění.
Přehrada patří mezi nejstarší v České republice. Se stavbou bylo započato již v říjnu 1912. V roce 1914 byla stavba kvůli první světové válce přerušena. Pokračovalo se na jaře roku 1921. V roce 1933 byla přehrada dokončena a napuštěna. Zkolaudována byla roku 1936.