
V jablonecké části Kokonín skončilo odkanalizování lokality do čistírny v Rychnově a modernizace kanalizace v ulici Rychnovská. Projekt Severočeská vodárenská společnost zahájila v roce 2020 a vyšel na 130 milionů, dotace z EU činila přes 68 milionů, město Jablonec nad Nisou se podílelo na zkapacitnění čistírny a propojené kanalizační přípojky částkou 16,3 milionu. Informoval o tom Jablonec. Část obyvatel však v minulosti s projektem nesouhlasila a požádala o konání místního referenda, ve hře bylo také odtržení Kokonína.
Obyvatelé Kokonína již mohou připojovat odpadní vody do nové dešťové a rekonstruované kanalizační sítě. „Cílem stavby, na které se Jablonec podílel, bylo podchytit výustí splaškových vod vedoucích do Mohelky a vytvořit možnosti napojení zatím neodkanalizovaných bytových nebo rodinných domů. Podíl města se vztahoval právě na kanalizační propojení do Rychnova u Jablonce nad Nisou a na zvýšení kapacity tamní čistírny odpadních vod,“ řekl jablonecký náměstek pro rozvoj a digitalizaci Jakub Chuchlík. V květnu v lokalitě vzniklo třináct kanalizačních splaškových přípojek kanalizační stoky v ulici Rychnovská, a poté další dvě. Letos se také v Kokoníně pokládaly nové povrchy komunikací.
Nesouhlas se změnou územního plánu
Část obyvatel Kokonína dříve nesouhlasila s tím, že zastupitelstvo města Jablonce změnou územního plánu podpořilo projekt Severočeské vodárenské společnosti na čistírnu odpadních vod v těsné blízkosti rodinných domků v Kokoníně a nikoliv o 500 metrů dále, a požádala o konání místního referenda jednak o výstavbě čističky, jednak o odtržení Kokonína od Jablonce.
Město proto na 19. února 2012 vyhlásilo jen místní referendum s otázkou „Chcete oddělení místní části Kokonín od Jablonce nad Nisou a vznik samostatné obce Kokonín?“ Požadované referendum o výstavbě čističky ale město zamítlo s odůvodněním, že takové referendum lze vyhlásit jen v celé obci a nelze je vyhlásit jen v místní části, které se týká, a krajský soud jeho názor potvrdil.
Výsledek referenda neplatil
Přípravný výbor referenda se obrátil na Ústavní soud ČR a chtěl referendum konat až po jeho rozhodnutí. Iniciátoři referenda proto vyzvali k bojkotu referenda, aby bylo možné později vyhlásit nové referendum. Dostavilo se pouze 360 ze 1491 oprávněných voličů, a proto výsledek referenda nebyl platný. Pro odtržení se vyjádřilo 34 hlasujících, proti odtržení 320. Zmocněnec přípravného výboru Josef Šikola přiznal, že se mu pro odtržení nepodařilo získat dostatečnou podporu.