
Premiér Petr Fiala se 6. až 8. listopadu zúčastnil summitu světových lídrů na konferenci OSN o změně klimatu COP 27. Na akci byl přítomen u diskuze na téma Hospodaření s vodou a společně s rumunským premiérem uspořádal panelovou diskusi na téma Podpora vzdělávání v oblasti klimatických změn. Česká republika na summitu vystupovala jako stát předsedající Radě EU. Fiala se na Sinaji sešel také s českými vojáky, kteří v oblasti působí v rámci pozorovatelské mise Multinational Force and Observers (MFO). Informovala o tom Vláda ČR.
„Věřím, že na této konferenci v Egyptě dospějeme k dohodě na takových opatřeních, která povedou ke snížení emisí skleníkových plynů a umožní lepší adaptaci na klimatické změny. Je zásadní, aby se ke snahám EU přidali velcí znečišťovatelé a také rozvojové země. Proto je důležité pomáhat zemím, které nemají takové možnosti. Musíme současně zajistit, aby ta pomoc směřovala tam, kde bude skutečně účinná. Na mezinárodní podpoře se podílí přímo také ČR. Vláda minulý týden schválila obnovení příspěvku do Zeleného klimatického fondu jeden milion eur ročně počínaje rokem 2024,“ řekl Fiala. Na summitu zaznělo, že Česko je odhodláno splnit společný závazek EU snížit do roku 2030 emise skleníkových plynů nejméně o 55 % ve srovnání s rokem 1990.
Hospodaření s vodou
„ČR je v Unie jedním z nejaktivnějších států v řešení sucha a naše země jako jedna z prvních států přijala definici stavu nedostatku vody a připravují se krizové plány, které mají na tyto stavy reagovat. V ČR rovněž běží řada výzkumných projektů týkajících se sucha, které mohou ve světě pomoci. Jedním z nich je unikátní předpovědní systém sucha HAMR, na kterém se podílí MŽP a Český hydrometeorologický ústav,“ uvedl dále Fiala, který se v Egyptě sešel s řadou státníků. Například s prezidentem Mongolska Chaltmágínem Battulgou, jordánským králem Abdalláhem II., nebo italskou premiérkou Giorgiou Meloniovou.
Zdroj: Vláda ČR (kompletní text zde)
Foto: Vláda ČR