Přístup k pitné vodě pro všechny? technický a ekonomický problém, říká Síbrt

blank

Redakce komunalniekologie.cz v návaznosti na článek s názvem Nulový odpad: Voda bez obalu oslovila několik expertů z vodárenského sektoru a zajímala se, co je potřeba udělat za systémové kroky, aby všichni lidi v ČR měli přístup k pitné vodě.

Mluvčí SmVaK Ostrava Marek Síbrt zdůraznil, že je v tuzemsku na dodávky pitné vody z veřejného vodovodu připojeno zhruba 96 % obyvatel a lidé, kteří připojeni nejsou, a musí využívat vlastní lokální zdroje, bydlí většinou ve velmi odlehlých oblastech, kde připojení není technicky možné, případně ekonomicky efektivní.

„Města i obce samozřejmě mohou žádat o podporu z veřejných prostředků v jednotlivých dotačních programech, které jsou pravidelně vyhlašovány. Nicméně podmínky bývají nastaveny tak, že zohledňují kromě technické také ekonomickou stránku zamýšleného projektu – zjednodušeně náklady na připojenou domácnost. Problém tedy není v kapacitě zdrojů, ale v technické a ekonomické stránce věci,“ říká Síbrt.

Nové rozvojové lokality vznikající často v okrajových částech větších sídel jsou podle něj většinou kompletně zasíťovány ze strany developerů, kteří tyto náklady logicky promítají do cen pozemků. „Okrajové části měst a obcí, kde nebyl historicky veřejný vodovod vybudován, jsou velmi často připojovány k vodovodní síti s využitím dotačních prostředků, je-li to možné,“ doplňuje mluvčí SmVaK Ostrava.

Scroll to Top