Jak vypadá deratizace v Brně vysvětlila Deníku Renáta Hermanová z Brněnských vodáren a kanalizací. V Brně si na akci najímají specializované firmy. Deratizace se provádí periodicky a plošně po jednotlivých kanalizačních povodích.
Ve městě jich je devatenáct a v průběhu roku dochází podle Hermanové k ničení škůdců vždy dvakrát, a to pokládkou nebo zavěšením nástrah do kanalizačních šachet. Celkem se spotřebuje asi pět tun nástrah. Vodohospodáři na deratizaci alokují 1,3 milionu ročně. Podle Hermanové se tak stav potkanů v kanalizace nezvyšuje. Roli sehrává i počasí. Po přívalových deštích totiž zvířata hynou v důsledku utonutí. Hermanová v Deníku dále uvedla, že je důležitá deratizace veřejných prostranství a sklepních prostor domů, kterou majitelům objektů ukládá zákon o ochraně veřejného zdraví. Odpovědnost je také na bedrech každého obyvatele.
Kanalizaci není potřeba zatěžovat a stejně tak není na místě splachovat zbytky jídla. Místa, kde jsou nástrahy položeny, musí být vyznačena varovnými cedulemi. Vzhledem k tomu, že potkani často migrují, se místa výskytu mění. K jejich hubení se používá například Hubex. Obsahuje pekařské drobky, šrot, kukuřici, čokoládu, tuk a účinnou látku antikoagulant. Nástrahy jsou obvykle pokládány pomocí dvoumetrových trubek do útrob sítě.