
Žermanický přivaděč vybudovaný v 50. letech minulého století od jezu ve Vyšních Lhotách směrem do Lučiny má za sebou první etapu rekonstrukce od 0,0 do 1,881 kilometru. Cílem modernizace gravitačního přivaděče do toku Lučiny, která postupuje do druhé etapy, je zvýšení protipovodňové ochrany údolí Morávky od Vyšních a Nižních Lhot, přes Nošovice, Dobrou, Skalice, Staré Město až po samotný Frýdek-Místek.
„Dalším důvodem prací za 165 milionů korun, které se rozeběhnou v nejbližší době a potrvají až do podzimu příštího roku, je zlepšení bilance nádrže Žermanice,“ uvedla mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková. Teď je podle ní navrženo protipovodňové opatření spočívající ve zvýšené stabilizaci přivaděče pomocí rekonstrukce jeho opevnění, aby bylo možno převádět touto tratí bez ohrožení prolomením hrází kolem ní celkový návrhový průtok až šedesát kubíků za sekundu včetně přívalových vod z bystřin z Prašivé – Hlisníku a lokality Osiníku.
Nové koryto přivaděče do přehrady bude mít stejně jako dříve lichoběžníkový tvar. „A to s dostředným opevněním z prostého betonu, které bude mít dilatační spáry a oboustranné odvodnění, na něž naváže opevnění svahů trávobetonovými tvárnicemi a úpravy svahů tříděným hlinitým materiálem s osetím,“ doplnila Vlčková.
Údolní nádrž na Lučině u Žermanic pro zásobení ostravského průmyslu provozní vodou byla vybudována v letech 1951 až 1957. Nedostatečná vodnost Lučiny si vyžádala vybudování převodu vody z řeky Morávky, který byl dokončen v roce 1959. Systém vodohospodářských děl v povodí Morávky a Lučiny doplnila později vybudovaná nádrž na Morávce. Účelem vodního díla Žermanice bylo zásobení Nové Huti (nyní Liberty) v Ostravě a Biocelu Paskov provozní vodou, dále nalepšování průtoků pod přehradou a výroba elektrické energie. Nádrž a její okolí jsou vyhledávaným rekreačním místem.
Kompletní fotogalerii najdete v Deníku.