Povodí Moravy dokončilo práce na plumlovské přehradě. Nádrž po rekonstrukci bezpečnostního přelivu a vývaru splňuje požadavky na zabezpečení vodních děl. Práce trvaly rok a půl a cílem bylo zajistit bezpečný a spolehlivý provoz i v případě desetitisícileté povodně. Náklady dosáhly zhruba 31 milionů.
„Provedli jsme kompletní rekonstrukci přelivné zdi bezpečnostního přelivu, přespárování dlažby ve spadišti a na dně skluzu, kompletní rekonstrukci vývaru pod hrází, opravu opěrné paty a pomístní opravu pravobřežního opevnění. Smyslem provedených opatření bylo bezpečné převedení extrémních povodní a prodloužení životnosti plumlovské přehrady. Po osmdesáti letech bezproblémového provozu si tyto úpravy zasloužila,“ uvedl generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.
Zcela zásadní pro posuzování bezpečnosti vodních děl za povodní je podle Povodí Moravy bezpečné převedení návrhové povodně, která v minulosti u významných vodních děl byla na úrovni stoleté povodňové vlny a dnešní zpřísněné standardy jdou až na úroveň tisícileté povodňové vlny. Funkční objekty dle aktuálních požadavků musí převést kontrolní povodňovou vlnu až na úroveň desetitisícileté povodňové vlny.
„Například v roce 2006 se na vodní nádrži Vranov vyskytla tisíciletá povodeň dvakrát během tří měsíců. Ta pravděpodobnost, že k něčemu podobnému dojde, je opravdu malá, ale my s ní musíme počítat,“ doplnil Gargulák. Přísná kritéria se netýkají pouze nových přehrad, ale uplatňují se také při rekonstrukcích současných děl. Podobnou rekonstrukci podnik v posledních letech provedl například na Bystřičce, Opatovicích, Boskovicích či Koryčanech.