Během letošní turistické sezony vykazovala opakovaně voda v přehradě Lipno zhoršenou kvalitu. Kraj si proto nechá vypracovat studii. Ta určí, co znečištění způsobuje. Studie také byla jedním z požadavků petice proti plánované zástavbě na březích nádrže. Tématem se zabýval Český rozhlas.
„Kvalita vody a krajina na Lipensku, to jsou hlavní hodnoty, proč tam lidé jezdí. Pokud se zničí, tak tam lidé přestanou jezdit,“ řekla Pavla Setničková ze spolku Lipensko pro život. Jeho členové iniciovali petici, kterou se zabývali zastupitelé kraje. „My nejsme v bodě nula. Hydrobiologický ústav kvalitu vody sleduje dlouhodobě a souvislost s výstavbou je v podstatě už prokázaná. Teď je nutné zjistit, kde přesně jsou ty největší problémy, co nejdříve je napravit a navrhnout opatření,“ uvedla dále Pavla Setničková.
Nové ubytovací kapacity
Podle spolku chtějí developeři postavit nové ubytovací kapacity zhruba v šestnácti lokalitách na levém břehu přehrady. Hejtman Milan Kuba poznamenal, že kraj do klíčových povolovacích procesů v takových projektech zasahovat nemůže. „Výstavba v každém místě je dána územním plánem, který se schvaluje v dané lokalitě. Je také dána stavebními úřady, které posuzují všechny projekty, ke všemu se vyjadřuje odbor životního prostředí v dané lokalitě,“ vysvětlil Kuba.
Pro studii je i opozice
Diskutabilní je otázka znečištění vody. Hejtmanství proto navrhlo studii. Pro ni hlasovala také velká část opozice, včetně zastupitelského klubu Pirátů, který rovněž prosazoval větší vstřícnost vůči požadavkům petentů, například ohledně zpracování podkladu k vlivům rozsáhlé výstavby rekreačních areálů na životní prostředí. To nakonec neprošlo. Zastupitelé ale schválili zapracování Území studie krajiny Jihočeského kraje do Zásad územního rozvoje. I to by podle petentů mělo přispět k omezení zástavby v lokalitě.