Jihočeské Místní akční skupiny (MAS) se společně pustily do boje proti suchu. Díky nim běží realizace několika projektů, jejímž hlavním cílem je podpora zadržení vody v krajině. Na některých místech kraje je však nezbytné zajistit budování nových stabilních a dostupných zdrojů pitné vody pro všechny obyvatele.
„Informace o rapidně se zhoršující situaci v oblasti vodních zdrojů v Evropě už zaznamenal určitě každý. Česká republika není výjimkou. Stačí sledovat data Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Přesto jsme zvyklí, že otočíme kohoutkem a z potrubí nám voda vytéká bez omezení. Tady ovšem pozor. Taková samozřejmost to určitě není. V řadě jihočeských obcí se totiž v uplynulých měsících a letech stalo, že voda v původních lokálních zdrojích kvůli suchu prostě došla,“ uvedl v této souvislosti předseda akční skupiny za jižní Čechy Tomáš Novák.
Bezpečné zajištění dodávek pitné vody
Dále sdělil, že tato města a obce, dosud závislá výhradně na starých zdrojích, budou nutně muset řešit bezpečné a plynulé zajištění dodávek pitné vody pro obyvatele budováním nových hlubinných vrtů nebo dálkového napojení na významný vodní zdroj. Jedná se například o Mladou Vožici. „Po mnoha diskusích, návrzích a jednáních jsme došli k závěru, že bude nezbytné přivést do regionu přivaděč napojený na vodárenskou soustavu Jihočeského kraje,“ konstatoval starosta Mladé Vožice a senátor za obvod Tábor Jaroslav Větrovský.
Léta praxe
Jihočeské skupiny se do boje proti suchu zapojily již v minulých letech. Vysazovaly například stromy a keře. „MAS se v současné době mimo jiné snaží o další výsadbu zeleně, ale také o edukaci již od základních škol. Je třeba, aby lidé znovu pochopili to, co znali naši předkové. Tedy fakt, že stromy jsou zásadní pro vodní koloběh v přírodě, a tím i v boji proti klimatickým změnám a suchu,“ zdůraznil Novák. Podotkl však, že MAS samy o sobě nemají žádnou politickou sílu. Mohou okrajově ovlivnit, kolik prostředků z evropských dotací bude určeno na jednotlivé dotační tituly, kolik jich bude zpřístupněno pro velká města a kolik pro obce, kterých je v ČR většina.
MAS významným aktérem v rozvoji venkova
Místní akční skupiny (MAS) jsou společenstvím venkovských obyvatel, neziskových organizací, soukromé podnikatelské sféry a veřejné správy (obcí, svazků obcí a institucí), nezávislým na politickém rozhodování. Pomáhají projektům a nápadům od vzniku, přes jejich financování až po realizaci. Během více než 18 let jejich existence se staly významným aktérem v rozvoji venkova. Všech 180 MAS pokrývá 92 % území ČR, v němž žije 60 % obyvatel. Na území Jihočeského kraje má sídlo 16 z nich pokrývajících více než 95 % jeho území.