Díky každoroční akci proběhne pravidelná údržba jezu i nadjezí a rozhrnování štěrků v korytě Bečvy. Letos přijde na řadu také těžba štěrků v nadjezí. Práce by měly trvat týden. Během několika dní musí vodohospodáři provést kompletní prohlídku a servis jezové konstrukce, kontrolu břehového opevnění v nadjezí, a především těžba a rozhrnutí štěrkových lavic, které snižují průtočnost koryta řeky. Samotnou těžbu štěrků schválily orgány ochrany přírody.
„Rozhrnování štěrků, kontrolu jezu a nadjezí provádíme každým rokem, kdy sníženou hladinu využíváme k rozhrnutí nánosu v intravilánové části města Přerova. V letošním roce navíc odtěžíme část štěrkopískových nánosů, kterou následně převezeme a vrátíme do řeky Bečvy, kde budou dále přirozeně sedimentovat. Práce se štěrkem je pro řeku Bečvu přirozená. Samotné rozhrnování štěrků není tak efektivní a postupně dochází k zanášení jezové zdrže. Na konci července díky těžbě a rozhrnutí štěrků dojde k obnovení kapacity průtočného profilu, a zejména koryto řeky bude připravené na pravidelné jarní ledochody,“ řekl generální ředitel povodí Moravy Václav Gargulák.
Po dokončení prací a kontrole konstrukcí jezu začne Povodí Moravy jezovou zdrž opět napouštět. Zahájení napouštění je naplánované na 29. července. Akce proběhne pod biologickým dozorem, který monitoruje celé vypuštěné nadjezí jezu Přerov i probíhající práce. Přerovský jez slouží k zadržování a vzdouvání vody. Z nadjezí probíhá odběr vody pro průmyslové využití.