
Písek si nechal zpracovat studii modrozelené infrastruktury, jejímž cílem je pomoci optimalizovat hospodaření s dešťovou vodou, bojovat s oteplováním či vznikem tepelných ostrovů. Jsou v ní navržena konkrétní opatření podpořená příklady z praxe, některá z nich Písek již aplikuje.
„Projektanti budou nuceni se těmito opatřeními zabývat a zapracovávat je do projektů jednotlivých akcí,“ uvedl místostarosta Ondřej Veselý /ČSSD/. Město a okolí jsou podle studie ohroženy jevy, které souvisí se změnou klimatu. Proto je potřeba včas reagovat a systematicky a efektivně budovat takové prvky modrozelené infrastruktury, které napomohou ke zmírnění či zpomalení tohoto procesu. „Dokument navrhuje například vysazování stromořadí, která fungují jako přirozené větrolamy, zabraňují erozi a podporují biodiverzitu, v intravilánu pomáhají se zmírněním tepelného ostrova a pohlcováním škodlivin. Dalším vhodným prvkem je tzv. chytré zavlažování, které šetří vodu v době sucha, a lze jej zkombinovat s akumulačními nádržemi a zavlažovat dešťovou vodou,“ uvedla mluvčí města Petra Měšťanová.
K dalším opatřením patří například budování komunitních zahrad, používání propustných povrchů například na parkovištích, či propustné dlažby, která napomáhá ke vsakování dešťové vody. „Některá z navrhovaných opatření město už zavedlo, jedná se například o šetrnější sečení trávníků. Loni se podařilo vysadit nové aleje a díky podpoře z participativního rozpočtu mohou obyvatelé Hradiště využívat komunitní zahradu. Při rozšíření jednoho z parkovišť byla také použita propustná dlažba a vznikly u něj také vsakovací průlehy,“ dodala mluvčí. Písek chce studii představit veřejnosti.
Zdroj: město Písek