Červenec 1997 pohledem SmVaK Ostrava

blank

Vodaři a podniky povodí napříč Českou republikou mapují dramatické okamžiky z léta 1997, kdy zemi postihly ničivé záplavy. Například během několika kritických dnů na začátku července spadla v povodí Odry a Moravy místy až polovina ročního úhrnu srážek. Nejvyšší denní úhrn byl zaznamenán na Lysé hoře, kde během jednoho dne spadlo 234 milimetrů vody. Na Pradědu pak dokonce napršelo během července 661 milimetrů vody, což představovalo polovinu ročního úhrnu a téměř pětinásobek obvyklých červencových srážek. 

Velká voda před 25 lety zasáhla zhruba třetinu Moravy a Slezska. Většina řek se vylila z koryta 7. července. K nejtragičtějším událostem patřilo zatopení obce Troubky na Přerovsku, ke kterému došlo 8. července. Srážky, ačkoliv s menší intenzitou, pokračovaly také od 18. do 24. července.

„Během povodní dosahovala dodávaná surová vody z nádrží Šance a Morávka extrémního zákalu. Řádově ve stovkách jednotek. Přesto se nám podařilo zajistit v celém systému Ostravského oblastního vodovodu během povodní dodávky pitné vody. Povodně nám způsobily také řadu škod na vodárenských zařízeních. Ty nejzásadnější, které ohrožovaly plynulý provoz, a to zejména v místech křížení vodovodních přivaděčů s vodními toky, jsme odstraňovali do konce roku 1997 a v následujících letech probíhaly další opravy a rekonstrukce, které vyžadovaly náročnější projekční přípravu.. Celkově nás odstraňování škod stálo desítky milionů korun,“  uvedl ředitel Ostravského oblastního vodovodu Jiří Komínek. Ten v době povodní působil ve společnosti SmVaK Ostrava jako hlavní inženýr.

V souvislosti s povodněmi musely být realizovány významné opravy, jako byla například obnova části strženého potrubí surové vody profilu 500 milimetrů pod nádrží Morávka, stabilizace přemostění řeky Morávky na přivaděči Baška-Bruzovice, oprava shybky pod řekou Ostravicí, která je součástí přivaděče Bruzovice-Krmelín, ale také mnohé další.

Foto: Povodí Odry

Scroll to Top