Síbrt k cenám vody

blank

Inflace v Česku v březnu zrychlila meziroční růst na 12,7 procenta z únorových 11,1 procenta. Je nejvyšší od května 1998, kdy dosáhla 13 procent. Nejvíce zdražily pohonné hmoty, které byly v březnu o polovinu dražší než před rokem, za teplo a teplou vodu si lidé museli připlatit o 13,9 procenta. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

O inflaci se hovoří poslední dobou stále častěji. Významnou měrou k ní přispívá nárůst cen elektřiny a zemního plynu. Bude mít vliv také na cenu pitné vody? Redakce Komunální ekologie proto před několika týdny oslovila několik expertů z tuzemského vodárenství.

„Vodárenství je regulovaný obor a výše vodného a stočného je usměrňována ministerstvem financí. Obecně řečeno jde o kontrolu a definování oprávněných nákladů, ziskové marže a tarifu. Rostoucí náklady na výrobu a distribuci pitné vody a odvádění a čištění vody odpadní se proto logicky musí promítnout do vodného a stočného,“ uvedl mluvčí SmVaK Ostrava Marek Síbrt. SmVaK Ostrava jsou podle něj oproti jiným významným hráčům v českém vodárenství v dominantní části také vlastníky vodovodní i kanalizační infrastruktury, kterou provozují.

„Z vodného a stočného je tedy nezbytné vygenerovat dostatek finančních prostředků na obnovu a rozvoj vodárenského systému, jak definuje česká legislativa. Proto pochopitelně pociťujeme výrazné inflační tlaky v oblasti cen stavebních prací, dostupnosti stavebních materiálů, ale také chemikálií a dalších materiálů, které jsou nezbytné pro naši každodenní činnost v oblasti výroby pitné vody a čištění vody odpadní,“ vysvětlil dále mluvčí společnosti.

Velmi senzitivní oblastí jsou podle něj v současnosti ceny energií, u nichž se s ohledem na situaci na Ukrajině velmi obtížně predikuje jejich další vývoj. „Ty se pochopitelně v budoucnu také odrazí v nákladech vodárenských společností,“ doplnil Síbrt.

Scroll to Top