WAVIN Czechia: Opravy potrubních systémů lze realizovat ekologicky a šetrně

blank

Rozježděná a rozkopaná krajina, uzavírka komunikací, zábrany na chodnících a dopravní kolaps, to jsou obvyklé následky oprav inženýrských sítí. Při použití moderních bezvýkopových metod tomu tak být nemusí. Příkladem může být nedávná oprava vodovodního přivaděče mezi Hlukem a Uherským Brodem.

K rekonstrukci půlkilometrového úseku byla použita moderní technologie bezvýkopového řízeného pluhování od společnosti WAVIN Czechia. Jde o metodu, kdy tahač s navijákem a pluhový pokladač zatahují potrubí do předepsané hloubky a s předepsaným spádem. Přesnost pokládky umožňují čidla umístěná na pluhu a speciální software v centrálním počítači pluhu, do něhož se zadají souřadnice určené projektantem.

blank

V projektu bylo použito potrubí Wavin SafeTech RC voda o dimenzi d450 x 26,7 milimetrů. Potrubí takto velkého průměru bylo v České republice položeno bezvýkopovou metodou vůbec poprvé v historii. Díky vysoké efektivitě metody bylo zatažení potrubí uskutečněno za pouhý den a půl. Využít ji lze nejen pro vedení vody, ale také plynu, elektřiny či odpadních vod.

„Výhodou tohoto způsobu práce je rychlost, díky softwaru řízeného dle souřadnic GPS také přesnost a ve srovnání s pokládkou do otevřeného výkopu je to i cena,“ říká Radim Modlitba, produktový manažer Wavin Czechia, který celý projekt společně s investorem připravoval. Rychlou, efektivní a k životnímu prostředí mimořádně šetrnou technologii si pro minimální zásah do krajiny oblíbili také vlastníci půdy, kteří nemuseli na svých pozemcích řešit žádné zásahy spojené se stavbou. „Rekonstrukce vodovodu vedla přes pole a zemědělcům díky použití této technologie nevznikla téměř žádná škoda,“ dodává Radim Modlitba.

blank

Dle Českého statistického úřadu patří Zlínský kraj k regionům s nejvyšším počtem obyvatel zásobovaných vodou z vodovodů. V roce 2020 jich na ní bylo závislých 96 % místních, republikový průměr je zhruba o jeden a půl procenta nižší. Zlínský kraj podpořil v posledních dvou letech rozvoj vodohospodářské infrastruktury částkou přesahující 60 milionu korun a prostředky rozdělil mezi třicítku obcí. Díky veřejné podpoře a pravidelné rekonstrukci patří Česká republika k zemím s nejnižšími ztrátami na vodovodní síti v Evropě. Ročně se na ní ztratí necelých 16 procent vody, evropský průměr se pohybuje okolo 23 procent. Kvalitnější sítí disponují v Evropě pouze Němci, Dánové a Nizozemci.

Kromě pluhování je možné při opravách inženýrských sítí využít i dalších bezvýkopových metod:

  • Relining je nejstarším, nejjednodušším a nákladově nejvýhodnějším způsobem bezvýkopové sanace potrubí, kdy se do stávajícího vyčištěného potrubí zatáhne potrubí s menším průměrem.

  • Berstlining se využívá se v těch případech, kdy je potřeba zachovat stejný průměr potrubí nebo zkapacitnit potrubí původní. Při této metodě se rozbíjí a roztlačuje stávající potrubí a do vzniklého prostoru se pak zatahuje potrubí nové, které může mít i větší průměr než to původní.

  • Horizontální vrtání je v současnosti nejvyužívanější metodou, kdy se pokládá vždy potrubí nové a stávající potrubní systém dále není využíván. Pro tuto metodu se využívá speciální vrtné techniky, která vyšle vrtnou hlavu po přesně vypočítané trase skrz zeminu. Speciální sonda určuje trasu, a tak lze snadno při vrtání cíleně objet stávající vedení, kořeny strojů nebo jiné překážky. Původní vrt je poté rozšířen na potřebný průměr, do něhož se nakonec vtáhne nové vedení.

  • Compact Pipe je založen na zatažení nového, předtvarovaného potrubí do stávajícího, sanovaného potrubí. Výsledkem je staticky nezávislé a silné potrubí s vysokou kvalitou a dlouhou životností. Původní potrubí navíc slouží jako ochranná vrstva a zvyšuje tlakovou odolnost potrubí nového. Tato metoda má oproti ostatním technologiím jednu výraznou ekologickou výhodu – neponechává v zemi původní potrubí bez jeho dalšího využití a nevytváří tak žádný odpad a zátěž pro budoucí generace.

Scroll to Top