SFŽP rozdělí na čištění vod z výzvy Trondheim 77 milionů korun

blank

Státní fond životního prostředí ČR (SFŽP) vybral šest projektů, které si rozdělí 77 milionů z výzvy Trondheim. Ředitel SFŽP Petr Valdman upřesnil, že žadatelé se zaměřili na řešení znečištění vod zejména od zbytků farmak.

Podporu získaly například Vysoké učení technické v Brně, Vysoká škola báňská, Agrovýzkum Rapotín, Pražské vodovody a kanalizace a Fakultní Thomayerova nemocnice. Z původně zamýšlené alokace 93,6 milionu bude nevyužitá částka přesunuta do výzvy Rago.

„Ze strany žadatelů jsme zaznamenali velký zájem o téma znečištění vod zbytky farmak. V prvním kole výzvy jsme obdrželi čtrnáct projektových námětů, ze kterých se během procesu hodnocení vyprofilovalo sedm projektů doporučených k podpoře. Během hodnocení jsme byli informováni, že jeden z žadatelů je z provozních důvodů bohužel nucen odstoupit. Finanční prostředky však nezůstanou nevyužité. Naším záměrem je přesunout zbývající částku do výzvy „Rago“, kde je alokace nedostatečná. Tento krok nám umožní podpořit další dva projekty zaměřené na inovace v ochraně ekosystémů,“ shrnuje výsledky výzvy Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí České republiky.

Realizace projektů tentokrát nebude poslední fází výzvy: „Téma znečištění povrchových vod zbytky léčiv považujeme za velmi důležité. Výsledky našich projektů bychom proto v budoucnu chtěli představit na odborné konferenci, která bude připravena pod záštitou programu Norských fondů, a především jejich Bilaterálního fondu. Na možnosti konání závěrečné mezinárodní konference jsme obdrželi pozitivní reakce z donorského státu i ze strany českých institucí, které se věnují tématu znečištění vod,“ popisuje Petr Valdman plány na prezentaci projektů. Samotná realizace projektů má mezinárodní přesah, mezi partnery patří například Norský institut pro výzkum vody či Slovenská technická univerzita v Bratislavě.

Kompletní informace zde.

Scroll to Top