SmVaK Ostrava a Povodí Odry ke Světovému dni vody

blank

Světový den vody, který připadá na úterý 22. března, má tematické zaměření Podzemní vody – zviditelnění neviditelného. SmVaK Ostrava a Povodí Odry si důležitost podzemních vod jednoznačně uvědomují i přesto, že zásobování vodou v Moravskoslezském kraji tvoří z 88 % odběry povrchové vody a 12 % jako doplňkový zdroj tvoří vody podzemní.

V oblasti působnosti Povodí Odry byly za posledních deset let vytvořeny mokřady, tůně i ostrovy v zátopách třetiny malých vodních nádrží, jedná se například o vytvoření lokálních biotopů, které s nastupující klimatickou změnou získávají další významný rozměr. Podle vodařů  mohou nádrže sloužit jako lokální biotop zadržující vodu v krajině, kdy dochází k posilování pozemních zdrojů vody.

„Prvořadým úkolem Povodí Odry je zajištění dodávky vody a současně správa vodních toků. V rámci tohoto společenského zadání vnímají vodohospodáři svou činnost jako komplex společně fungujících opatření, a to jak v oblasti vodohospodářských staveb, tak v oblasti správy vodních toků a zadržování vody v krajině. Naše činnost se zaměřuje na zkvalitňování funkcí vodohospodářské soustavy a současně se snažíme o revitalizace a renaturace vodních toků včetně realizace navrhovaných opatření zadržujících vodu na našem území,“ řekl generální ředitel Povodí Odry Jiří Tkáč.

Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava vyrábí 95 % pitné vody pro téměř tři čtvrtě milionu obyvatel Moravskoslezského a Olomouckého kraje z povrchových zdrojů v Beskydech a podhůří Jeseníků ve správě Povodí Odry. Voda je dále upravována v centrálních úpravnách pitné vody v Podhradí u Vítkova, Nové Vsi u Frýdlantu nad Ostravicí a Vyšních Lhotách na Frýdecko-Místecku. Jak zdůraznila firma, podzemní zdroje hrají důležitou roli pro zásobování především odlehlejších lokalit v regionu mimo dosah páteřního systému pro výrobu a distribuci pitné vody – Ostravského oblastního vodovodu.

Scroll to Top