SmVaK Ostrava: Chraňme zdroje podzemní vody

blank

Ačkoliv 95 % pitné vody vyrobené v SmVaK Ostrava pochází z údolních nádrží v Beskydech a Jeseníkách, řada lokalit se bez podzemních zdrojů pro zásobování pitnou vodou neobejde, připomíná v souvislosti s blížícím se Světového dne vody mluvčí Marek Síbrt. Letošním tématem oslav je podzemní voda.

Moravskoslezský kraj má podle Síbrta oproti jiným regionům výhodu, že stabilní a spolehlivé zásobování pitnou vodou je v dominantní míře zajišťováno díky povrchovým zdrojům v podobě údolních nádrží v Beskydech (Šance, Morávka) a podhůří Jeseníků (kaskáda Slezská Harta – Kružberk).

„Voda je po úpravě v centrálních úpravnách vody SmVaK Ostrava v Podhradí u Vítkova, Nové Vsi u Frýdlantu nad Ostravicí a ve Vyšních Lhotách distribuována páteřním systémem Ostravského oblastního vodovodu k více než milionu odběratelů v kraji. Nicméně řada lokalit například na Opavsku nebo v Beskydech zůstává závislá na lokálních zdrojích povrchové, ale také podzemní vody. Ochrana a efektivní využívání podzemních zdrojů vody, což je hlavním mottem letošních oslav Světového dne vody, tak zůstává důležitou součástí každodenní činnosti vodárenské společnosti,“ vysvětlil Síbrt.

Podle generálního ředitele Anatola Pšeničky je jedním z příkladů významu podzemní vody pro zásobování obyvatel v regionu je město Odry. Spotřeba pitné vody ve městě totiž dlouhodobě dosahovala limitních možností provozovaných zdrojů podzemní vody. „Proto jsme zde před několika lety vybudovali nový vrt, který slouží jako postupná náhrada toho stávajícího s postupně klesající vydatností. Další dva funkční vrty v lokalitě postupně regenerujeme, protože jsou využívány již více než 50 let a jejich vydatnost se postupně vlivem nepřetržitého provozu a stáří snižuje. Tyto investice zajišťují vyšší provozní jistotu pro zásobování města při zvýšených odběrech,“ doplnil Pšenička.

Scroll to Top