Žáci a studenti počítali vodní stopu

blank

Žáci a studenti z České republiky si díky vzdělávacího programu Recyklohraní aneb Ukliďme svět mohli spočítat kolik vody denně spotřebují. Prostřednictvím hry se dozvěděli například to, že zdaleka nejde jen o vodu, kterou zužitkují na pití, vaření a mytí. Existuje ještě takzvaná vodní stopa, která musela být spotřebována na produkci potravin, oblečení, techniky a dalších výrobků či služeb, jenž denně využíváme. Do programu se zapojilo 247 mateřských, základních a středních škol a v nich přes 4 tisíce žáků a studentů. Informoval o tom Technický týdeník.

„Věděli jsme, že už malé děti mají poměrně jasno v tom, že vodou je třeba šetřit a zbytečně s ní neplýtvat. Průzkum z loňského roku nás upozornil na fakt, že větší část žáků a také studentů netušila, co je to vodní stopa. Neuvědomují si, že velké množství vody bylo potřeba pro vypěstování potravin, které konzumují, nebo při výrobě dalších věcí, které využívají. Prostřednictvím praktického i názorného úkolu jsme se pokusili jim tyto informace zprostředkovat v takové formě, které budou rozumět, a zapamatují si je,“ řekla Hana Ansorgová, ředitelka Recyklohraní. Český statistický úřad uvedl, že je průměrná denní spotřeba vody na obyvatele v domácnostech zhruba 90 litrů. Naše vodní stopa je ale padesátkrátkrát vyšší a dosahuje množství 4 500 litrů.

Pro menší děti v mateřských školách a v nižších ročnících základních škol Recyklohraní úkol upravilo, aby odpovídal jejich věku. Partnerem a spoluvyhlašovatelem akce byly vodárenské společnosti ze skupiny Veolia. „Rádi podporujeme vzdělávání žáků a studentů, které je učí vidět věci v souvislostech. Uvědomují si přitom, jak nesmírně důležitá je voda pro život, a že s ní nesmíme plýtvat. To se týká nejen vody, která nám doma vytéká z kohoutku, ale celkové spotřeby, protože, jak dětem názorně ukázal tento úkol, vodní stopa potravin a věcí, které spotřebováváme, je obrovská a je velký prostor k tomu ji snižovat už jen tím, že nebudeme například jídlem plýtvat,“ doplnila Marcela Dvořáková, výkonná ředitelka komunikace společnosti Veolia Česká republika. Program je také spolufinancován Státním fondem životního prostředí ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí díky projektu Myslíme jinak! Neplýtváme a omezujeme tvorbu odpadu.

Scroll to Top