Monitoring odpadních vod u škol v Praze

blank

Od loňského školního roku se hlavní město Praha ve spolupráci s městskou částí Praha 9 snaží o udržení trvalé prezenční výuky a zajištění bezpečného prostředí na školách. Společně proto ověřily účinnost PCR testů a ministerstvům navrhly postup, který by měl snížit dlouhodobé negativní dopady na vzdělání, ale také na duševní a fyzické zdraví dětí.

Nyní se subjekty pilotně pustily do projektu monitoringu odpadních vod na výskyt viru COVID-19. Ten odstartoval 1. září 2021 na základních školách v Praze 9 ve spolupráci s Vysokou školou chemicko-technologickou v Praze (VŠCHT) a Pražskými vodovody a kanalizacemi (PVK).

Cílem je na území městské části Praha 9 zjistit přítomnost viru v odpadních vodách vybraných školských zařízení. Poslední testování, které se uskutečnilo v ZŠ a MŠ Na Balabence, ZŠ Litvínovská a ZŠ Novoborská vykazuje na každé z nich více než 10 pozitivních dětí. „Za otevřené školy budeme bojovat všemi možnými prostředky a nevzdáme se. Odmítám sdílet přístup dosluhující vlády, která se rozhodla hodit přes palubu dospělé i děti. V Praze pro zachování prezenční výuky děláme maximum i díky projektu testování odpadních vod. Prezenční výuka je klíčová pro žáky jakéhokoliv věku, a to nejen kvůli kontaktu s učitelem, ale také se spolužáky. Dlouhodobě vládu vyzýváme, aby podpořila testování dětí a zajistila veškerý potřebný materiál,” řekl primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.

Ve většině případů totiž lidé začínají virus vylučovat ve stolici několik dní předtím, než se u nich nákaza projeví. „Velkou výhodou monitorování odpadní vody je, že tato metoda je navíc zcela nezávislá na ochotě nakažených podstoupit klinické testování, je výrazně levnější a umožňuje sledovat také šíření nových mutací. Mohli jsme tak získat informace o přítomnosti nákazy o několik dní dříve a včas na to reagovat a zabránit dalšímu šíření covidu-19 mezi dětmi. Poté, co byla na konci října prokázána přítomnost covidu-19 v odpadních vodách, došlo 1. listopadu ke klasickému testování, díky kterému bylo odhaleno 30 pozitivních žáků,“ vysvětlil náměstek primátora Petr Hlubuček.

Projekt vítá rovněž pražský radní pro oblast školství Vít Šimral. „Vláda s nákazou ve školách nijak nebojuje, nechává tomu volný průběh, děti jsou bez testování, vakcinace, v karanténách, za cenu toho nejhoršího scénáře, tedy úplného zavření. My v tuto chvíli máme konkrétní data o výskytu viru a jsme připraveni přijmout opatření, která zamezí jeho šíření, a zároveň udrží běžný provoz. Tento pilotní projekt ukazuje, že testování touto formou monitorování z odpadních vod, může fungovat. Odpadá navíc nepříjemná část testování, tedy odběr, který může být pro děti nepříjemný,” řekl Šimral.

Všechny zainteresované strany chtějí v aktivitě pokračovat. „Abychom mohli zamezit zbytečným karanténám škol a přispěli k řízení epidemie, neobejdeme se při testování bez spolupráce s pedagogy, ale především s rodiči a jejich dětmi. Za to jim děkuji. Jejich přístupu si velmi vážíme, stejně jako podpory hlavního města Prahy. Testovat ve školách i monitorovat výskyt covidu-19 v odpadních vodách chceme i nadále, protože se tento systém osvědčuje,” sdělil starosta městské části Praha 9 Tomáš Portlík.

Laboratoř VŠCHT se už více než rok zabývá sledováním přítomnosti viru v odpadní vodě. „V současné době jako jediní společně provádíme systematické sledování objektů typu základní školy a domovy seniorů. Jedná se o pilotní projekt, na jehož základě bychom chtěli navrhnout komplexní systém sledování odpadních vod ze škol, na který by následně navazovala konkrétní protiepidemická opatření ze strany hygienických stanic,“ doplnil Jan Bartáček, vedoucí týmu odborníků z VŠCHT.

Zdroj: Průmyslová ekologie 

Scroll to Top