Festival vodní turistiky

blank

Akce má za úkol podpořit Vltavskou vodní cestu mezi Prahou a Českými Budějovicemi. Návštěvníci se mohou těšit na vyhlídkové plavby, půjčovny plavidel, kol a dalšího sportovního vybavení. Vyzkoušet mohou také novou Ferratu Hluboká nebo kajaky na divoké vodě a zúčastnit se zajímavých workshopů. Program probíhá na řadě míst podél Stezky Vltavy od Českých Budějovic přes Hlubokou nad Vltavou, až po Týn nad Vltavou. Všechny aktivity jsou zdarma.

Ředitelství vodních cest 20. května 2017 slavnostně otevřelo po deseti letech výstavby stokilometrovou vodní cestu z Českých Budějovic k hrázi Orlické přehrady. Náklady se vyšplhaly na dvě miliardy korun. Plavba na Vltavě byla provozována od pradávna.

Podle některých historických pramenů již v sedmém století. Nejčastěji dopravovaným zbožím byla v té době sůl. Za panování Karla IV. byly na řekách realizovány již úpravy pro zlepšení plavebních podmínek. V roce 1777, za vlády Marie Terezie, byl vydán Český navigační zákon a předpisy říční policie.

Vltava v přirozené podobě stále méně vyhovovala nárokům rozvíjejícího se průmyslu a obchodu na plavbu. Za účelem plného splavnění Vltavy a Labe byla v roce 1896 ustanovena „Komise pro kanalisování Vltavy a Labe v Čechách.“ Díky její práci bylo v historicky krátké době vybudováno 11 zdymadel mezi Prahou a říšskou hranicí zaručujících po většinu roku plavební hloubku 2,1 metru a umožňujících plavbu lodí o nosnosti 1000 tun. Jezy byly vesměs pohyblivé, převážně slupicového typu.

Bližší informace k festivalu zde.

Scroll to Top