1,4 miliardy korun pro zasažené tornádem

blank

Vláda ČR rozhodla o uvolnění dalších prostředků pro oblasti postižené přírodní pohromou. Pracovníci Státního fondu podpory investic (SFPI) jsou s lidmi neustále v kontaktu. V pravidelných intervalech pomáhají přímo na místě nejen s vyplňováním žádostí o dotaci, ale poskytují také cenné poradenství související s obnovou obydlí. 

„Objem sjednaných dotačních smluv rychle roste, proto jsme dnes na jednání vlády schválili 1,4 miliardy korun pro lidi zasažené tornádem, abychom zajistili průběžné financování podaných žádostí a lidé mohli rychle obnovit svá obydlí. Počítáme také s dalším nasazením mobilních týmů, které se nám velmi osvědčily. Lidé si jejich práci přímo na místě pochvalují. Proto budou i příští týden opět na postižených místech, kde se podepíší další desítky dotačních smluv,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Žadatelům stačí k uzavření smlouvy o dotaci doložit minimum podkladů. Informace, které si může opatřit stát, si doplňují sami pracovníci SFPI. Klíčový je odhad výše nákladů škod nebo v případě pojištěných nemovitostí vyjádření pojišťovny škody či vyjádření pracovníka pojišťovny.

Ministerstvo životního prostředí do obcí zasažených tornádem posílá půl miliardy, část peněz půjde přímo domácnostem. „Následky ničivého tornáda jsou katastrofické, to už bohužel vrátit nelze. Co ale udělat můžeme, je co nejrychleji obnovit běžný život v obcích. Pro obce postižené živelní katastrofou jsme proto urychleně připravili speciální dotační výzvy, ve kterých jsme pro zasažené ně připravili půlmiliardu korun. Na základě aktuálního odhadu nákladů jsme vyčlenili 300 milionů korun na odstranění dočasných skládek, které vznikají na několika vytyčených místech poblíž postižených obcí, a kde se hromadí odpad z poničených nemovitostí, stavební suť, nábytek, zbytky zeleně, ale i nebezpečný odpad,“ řekl v červenci ministr životního prostředí Richard Brabec.

Krajům ministerstvo pomůže s jeho vytříděním, zpracováním, ekologickou likvidací i sanací a následnou obnovou území po odvozu a zpracování veškerého materiálu. „Sto milionů korun půjde obcím a domácnostem na obnovu vodohospodářské infrastruktury, studní a domovních čistíren odpadních vod, dalších 100 milionů bude směřovat obcím na obnovu zeleně. Dotace bude stoprocentní a může být vyplacena dopředu jako záloha,“ doplnil ministr.

Scroll to Top