Satelitní snímkování vodovodní sítě, které Pražské vodovody a kanalizace zahájily v loňském roce, začíná podle vodohospodářů přinášet ovoce. Letos na jaře na levém břehu Vltavy satelit zkontroloval tisíc kilometrů sítě a odhalil 207 potenciálních míst se skrytým únikem pitné vody.
„Následně celou oblast prošli pátrači a potvrdili padesát úniků. Ty nyní postupně odstraňujeme. Předpokládaná úspora odstraněných poruch činí čtyři sta tisíc korun na měsíc v nákladech na úpravu pitné vody. Návratnost projektu se tak pohybuje v řádu čtyř až pěti měsíců,“ řekl manažer útvaru hospodaření s vodou a ekologie PVK Jan Kobr.
Firma pracuje s technologií vyvinutou izraelskou firmou Utilis, která využívá zařízení na principu Synthetic Aperture Radar (SAR) nesené družicí japonské vesmírné agentury JAXA. Senzor na satelitu zachycuje vyslané radarové impulsy, které dokáží rozlišit typ vody, zda se jedná o povrchovou, odpadní či pitnou. Systém funguje za každého počasí a proniká až do třímetrové hloubky. Finální vyhodnocení snímků trvá několik dní.
Ztráty vody v pražské vodovodní síti v loňském roce dosáhly podle PVK 12,91 procenta. Přitom ještě v roce 2000 ztráty přesahovaly jednu třetinu a v roce 1996 dokonce více než 43 procent. Pražská vodovodní síť má délku přes tři a půl tisíce kilometrů, další téměř kilometr připadá na vodovodní přípojky. PVK zásobují pitnou vodou na 1,317 milionu obyvatel hlavního města a 208 tisíc obyvatel Středočeského kraje.