Voda ke koupání zůstává ve středních Čechách kvalitní

blank

Orlík horší, Slapy lepší; zle však není nikde. Tak zní podle Deníku hodnocení středočeských hygieniků, kteří v pátek 13. srpna, na počátku možná jednoho z posledních víkendů s letním počasím, představili nejnovější poznatky z kontrol kvality vody na sledovaných přírodních koupalištích.

„Výsledky posledních rozborů ověřily zhoršenou kvalitu vody na všech lokalitách ve středočeské části přehradní nádrže Orlík,“ konstatoval Luboš Mandík z příbramského pracoviště krajské hygienické stanice. Obsah sinic se zde minulému týdnu dále zvýšil. „Lepší situace je v koupacích oblastech na březích vodního díla Slapy, kde stupněm 3 je ohodnocena kvalita vody pouze na profilu Županovice a Živohošť,“ upozornil na další přehradní nádrž dále po proudu Vltavy a dvě místa na Příbramsku. Ani tam, kde se sinice pomnožily, to ale nepředstavuje problém.

„Pro návštěvníky lokalit, hodnocených stupněm 3, to neznamená žádné omezení v koupacích aktivitách,“ ujistil Mandík, že zaplavat si lze bez rizika. Lidem se sníženou imunitou, případně alergikům, malým dětem či těhotným ženám ale doporučuje, aby se po koupání vždy osprchovali. Stejná rada se kvůli sinicím vztahuje na návštěvníky písníku Hradišťko I v okrese Kolín, jezera Poděbrady a Ostrá na Nymbursku a přírodního koupaliště Bakov nad Jizerou na Mladoboleslavsku.

„Řada převážně menších přírodních koupališť má stále výbornou kvalitu vody – ať jsou to třeba Obecnice a Jince na Příbramsku, Tyršovo koupaliště v Rakovníku, koupaliště Chrustenice na Berounsku nebo většina sledovaných lokalit v okrese Mladá Boleslav,“ zval hygienik k vodě na místa, která si stále drží hodnocení „za jedna“. Problémová však nejsou ani ta, která kvůli zvýšenému množství chlorofylu snižujícího průhlednost vody dostala stupeň 2. K takovým patří třeba Proboštská jezera a Vyžlovka na Praze-východ nebo Pilský rybník u Sedlce-Prčice na Příbramsku.

Scroll to Top