Výstava Voda a civilizace v Ledvicích

blank

Do pomyslného vodního labyrintu se nyní mohou „ponořit“ návštěvníci Informačního centra (IC) klasické energetiky Skupiny ČEZ v Elektrárně Ledvice. V suterénu je nainstalovaná výstava Voda a civilizace. Akce potrvá do 27. září, kdy výstava přibližující význam životodárné tekutiny pro člověka a celou planetu Zemi končí.

Elektrárna Ledvice leží na úpatí východní části Krušných hor, mezi lázeňskými městy Teplice a Bílina. V elektrárně je spalováno hnědé uhlí z Dolů Bílina. Uhlí je dopravováno pásovými dopravníky ze sousední Úpravny uhlí Ledvice, buď přímo do zásobníků paliva jednotlivých kotlů, nebo na manipulační skládku, která má kapacitu 60 000 tun. Elektrárna Ledvice je, prostřednictvím ČEZ Teplárenská, významným dodavatelem tepla pro své okolí. V páře dodává teplo pro města Bílina a Teplice, v horké vodě pro město Ledvice a okolní průmyslové podniky.

blank

„Výstava Voda a civilizace nemůže změnit svět. Může ale každého z nás inspirovat k tomu, aby o vodě skutečně přemýšlel a v rámci svých možností pro ni něco dělal. Můžeme přitom udělat mnohé – změnit naše chování, budovat, ne ničit. Je to na každém z nás. Na základě současných trendů a dostupných vědeckých dat je prakticky jisté, že v důsledku zvyšování hladin moří a oceánů budou podstatné části států a někdy i celé státy zanikat. A to již v reálném čase do roku 2050, pokud zůstanou zachovány dosavadní trendy. Scénáře píšeme společně,“ řekl kurátor a spoluautor výstavy Miroslav Bárta. Snímky zachycují například prameny Amazonky, výzkum chování velryb a delfínů i záběry vody v různých skupenstvích nebo ničivou povodeň v Praze v roce 2002.

„Tématem vody se zabývám několik let a jsem ráda, že k expozici dochází právě teď. Máme za sebou suchá léta i zimy a téma nedostatku vody, a především nehospodárné zacházení s ní je na pováženou. Mnozí z nás mají patrně pocit, že když otočí kohoutkem, tak voda z něj poteče navždy. A tato výstava nás má z tohoto omylu vyvést,“ uvedla producentka výstavy Olga Menzelová.

Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce čtvrtina tuzemského území z pohledu zásob podzemní vody stále hlásí sucho. „Bohužel neexistuje žádný zázračný recept, který by problém sucha vyřešil jednou provždy. V jádru všech řešení ale stoprocentně stojí zdravá krajina, ve které nebudeme ztrácet desítky milionů tun půdy ročně kvůli erozím, zdravé lesy s vysokým podílem listnatých stromů nebo návrat k přírodě blízkým řekám, a také zdravá města, plná zeleně a využívající srážkové vody. Do adaptace naší krajiny i měst na změnu klimatu investujeme ročně miliardy korun a nebude tomu jinak ani v blízké budoucnosti. Jen v novém Operačním programu Životní prostředí počítáme minimálně s deseti miliardami korun, které chceme investovat do krajiny v průběhu následujících pěti let,“ řekl Brabec.

Scroll to Top