
Pohroma v důsledku vydatných a vytrvalých dešťů, které dorazily do Moravskoslezského kraje už v noci ze středy 4. na 5. srpna, ve čtvrtek večer dolehla opět na Hlučínsko. Vylité potoky a říčky totiž hlásili lidé zejména z obcí Šilheřovice, Hať, Kobeřice a jejich okolí.
„Hasiči prováděli převážně čerpání vody ze zatopených sklepů, garáží a lagun vzniklých ucpáním kanálových vpustí. Na některých místech museli hasiči likvidovat i popadané a polámané stromy a větve,“ popsal mluvčí Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje Lukáš Popp. Obec Šilheřovice je v posledních týdnech těžce zkoušena. Jeden den v květnu uklidili následky bleskové povodně a o pár hodin později začali nanovo. Sotva se objeví bouřky s prudkými dešti, tak hrozí zatopení zahrad, sklepů, garáží i přízemí domů.
„Sice jsme na časté povodně zvyklí v podstatě každoročně, snad jen s výjimkou hodně suchých let, ale včera jsem si už opravdu zoufala,“ řekla Monika Kremserová z domu v ulici Ke Kovárně. První bouřka dorazila ve středu večer a v noci na čtvrtek 13. května. Situace se znovu opakovala ve čtvrtek večer. „Práce předtím byla naprosto zbytečná. Zase jsme měli zatopenou zahradu, nestihli jsme položit pytle s pískem před sklepní okénka, takže máme vodu i tam, voda je i v garáži a manželově dílně,“ vyjmenovala Kremserová. Voda nepřitekla z rozvodněného potoku nebo řeky, valí se ze svahu z okolních polí a lesů.
Starosta Šilheřovic Radek Kaňa věří, že poslední události pomohou urychlit stavbu protipovodňových opatření, o která usilují už čtyři roky. Proces se zasekl na jednání s majiteli pozemků, na kterých by se mělo stavět. „Problém není v ochotě vlastníků jednat o směně pozemků. Problém je v tom, že jim nemáme co nabídnout. Je to o přístupu státu k pozemkovým úpravám. V katastru obce nám chybí asi deset hektarů státní půdy. Hledáme proto v okolních katastrech,“ doplnil před několika týdny starosta.
Fotogalerie zde.