Například po koupání v rybníku Sykovec doporučují hygienici sprchu. Voda je tam ale nezávadná a s nízkou pravděpodobností vzniku zdravotních problémů. Právě na Ždársku kontrolují nejvíce koupacích ploch. Informoval o tom Deník.
„Kontrolujeme je vždy v pondělí, jednou za čtrnáct dní. Pouze ale v případě, že je kvalita vody dobrá. Jakmile je kvalita vody zařazena do třetí kategorie, pak odebíráme vodu po týdnu. To je teď na Žďársku případ Medlova a Pilské nádrže, kde už se voda trochu zhoršila,“ vysvětlil Josef Roháček ze žďárské pobočky krajské hygienické stanice.
Kvalita vody je označována barevnými smajlíky. „Modrého a usměvavého, který označuje vodu nezávadnou, dostalo na Žďársku Velké Dářko a Šiklův mlýn. Na Havlíčkobrodsku zase Břevnická nádrž a na Pelhřimovsku lom v Horní Cerekvi. Modrým smajlíkem se mohou pochlubit i všechny tři sledované vodní plochy na Třebíčsku – Dalešická přehrada, koupací biotop Jemnice a koupaliště Rouchovany, stejně jako Malý a Velký Pařezitý a koupací biotop Malviny na Jihlavsku,“ uvedl Deník.
Kvůli masivnímu výskytu sinic je zakázáno koupání v rybníku Kachlička na Havlíčkobrodsku. Voda neodpovídá hygienickým požadavkům a hrozí akutní poškození zdraví. „To není nic překvapivého, tam to bývá často. Sleduji stránky hygieniků pravidelně a Kachlička mívá většinou nejhorší kvalitu vody jako jedna z prvních,“ poznamenal Filip Musil ze Žďáru nad Sázavou. Zákaz koupání sice nebyl nařízen v nádrži Sedlice na Pelhřimovsku, ale upozorňují, že tamní voda už ke koupání není vhodná.
Foto: Deník/Jaroslav Loskot