Miliardové investice v Praze

blank

Ve vodárenské soustavě hlavního města Prahy byly v posledních týdnech dokončeny investice za více než 1,5 miliardy korun, které významně přispějí k ještě vyšší kvalitě pitné vody v metropoli. Základem modernizace je přechod na zcela novou technologii úpravy vody pomocí filtrace přes granulové aktivní uhlí. Technologie nově funguje v modernizované vodárně v Podolí, která se díky investici 300 milionů opět stala plnohodnotnou součástí pražské vodárenské sítě.

Jak uvedl oficiální portál Prahy, v těchto dnech je zprovozněna obdobná technologie také v Úpravně vody Želivka, která patří k největším v Evropě. Výše investice dosáhla 1,2 miliardy. Kohoutková voda podle portálu praha.eu podléhá četnější a v některých parametrech přísnější kontrole kvality než kontroly balené vody.

„Kvalita a chuť kohoutkové vody v Praze je špičková. Už dnes 66 procent Pražanů pije kohoutkovou vodu, a pomáhá tak šetřit životní prostředí. Chceme nicméně v osvětě o kvalitách a chuti kohoutkové vody v Praze pokračovat. Obaly od balených vod tvoří významnou část odpadu, i když jde o recyklovatelné obaly, je to zbytečné, když vezmeme v potaz kvalitu kohoutkové vody, aby tento odpad vůbec vznikal,“ řekl náměstek primátora a radní pro oblast životního prostředí a infrastruktury Petr Hlubuček.

Podle něj jsou investice do vodárenské soustavy klíčové. „Díky investici do Úpravny vody Želivka 1,2 miliardy korun, na kterou se podařilo získat dotaci více než 750 milionů, získáváme nejmodernější technologii a Praha má zajištěnu pitnou vodu v nejvyšší kvalitě a dostatečném množství na příštích padesát let,“ řekl dále Hlubuček.

Pitnou vodu ze Želivky odebírá každý sedmý obyvatel České republiky. Investice do filtrace aktivním uhlím se podle Prahy pozitivně odrazí i v lepší kvalitě kohoutkové vody pro obyvatele Kladna, Berouna, Benešova ve středních Čechách, ale také obyvatele Vlašimi, Havlíčkova Brodu, Humpolce, nebo Pelhřimova v kraji Vysočina.

Scroll to Top