V loňském roce fungovalo na území hlavního města 21 mlžítek. Letos se ještě mohou jednotlivé městské části přihlásit, pokud mají o tato zařízení zájem.
Jak uvedly dříve vodárny, než dojde k osazení mlžítka, je konkrétní místo prověřováno z hlediska technického a urbanistického. Při technickém šetření je posuzován stav podzemní části hydrantu, tlakové poměry v místě a celková provozní vhodnost; z dalšího prověřování jsou vyřazeny hydranty s primární funkcí hašení požárů. Urbanistické posouzení provádí na žádost PVK Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy.
Podle vodohospodářů vznikají městském prostředí během letních měsíců extrémní tepelné ostrovy, v nichž je teplota vyšší než v přírodním prostředí. Kapky emitované z „jemné trysky mlžícího zařízení“ absorbují část tepla blízkého okolí právě díky přeměně vody na páru, čímž dochází k ochlazování vzduchu (odebírání tepla). Provoz je zajišťován digitální řídící jednotkou ovládanou prostřednictvím pevné radiové sítě PVK. Mlžítko spotřebuje zhruba 18 litrů vody za hodinu, která do něj proudí přímo z vodovodního řadu.
Výhody mlžítek:
-
Mlžítko pocitově sníží teplotu okolí
-
Zvýší vlhkost a sníží prašnost
-
Osvěží kolemjdoucí hygienicky nezávadnou pitnou vodou přímo z vodovodního řadu
-
Na jeho připojení na hydrant nejsou potřeba žádné výkopové ani stavební práce
-
Kapky mlžícího zařízení absorbují část sluneční energie, tím dochází k přeměně vody na páru a k ochlazování vzduchu
-
Spotřeba vody je 18 litrů za hodinu (varianta s jednou tryskou)