Temelín přešel u chladicích věží na letní režim

blank

ČEZ přijal opatření v Jaderné elektrárně Temelín, aby udržel maximální možnou výrobu elektřiny i při tropických teplotách. Upravil režim, v jakém provozuje chladicí věže. Voda se nyní rozprašuje po celé ploše, aby se věž co nejlépe ochladila.

Jak uvedl v tiskové zprávě mluvčí elektrárny Marek Sviták, v Temelíně mají pět základních režimů pro provoz chladicích věží, dva letní a tři zimní. Liší se v tom, kolik vody se do věže přivádí a jak se voda rozprašuje. O tom, který režim se použije, rozhodují venkovní teploty: když je přes 16 stupňů, přechází se na hlavní letní režim.

„Voda se pak rozprašuje v celé ploše chladicí věže, v maximálním průtoku,“ řekl ředitel elektrárny Jan Kruml. Pokud panují tropické teploty a jeden blok je plánovaně odstavený kvůli výměně paliva, tak mohou energetici k druhému fungujícímu bloku připojit jednu až dvě sousední věže.

„Tak zlepšíme chlazení třetího nejaderného okruhu a vyrobíme více elektřiny. Řádově jsou to jednotky megawatt za hodinu, což je zajímavé také z hlediska životního prostředí. Každá megawatta navíc ušetří necelou tunu oxidu uhličitého, kterou by jinak vypustily uhelné elektrárny,“ uvedl člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek. V zimě, kdy se voda ochlazuje lépe, se energetici snaží bránit námrazám. K tomu zase mají tři zimní režimy.

ČEZ naplánoval v jaderné elektrárně Temelín 180 investičních akcí za 1,5 miliardy korun. Kromě několika inovací posiluje i bezpečnost. Práce energetici provádí hlavně při odstávkách. Temelín také nainstaluje nové kontrolní vstupy, mechanické zábrany a kamery. Letos by navíc mohl z Temelína vést do Českých Budějovic horkovod dlouhý 26 kilometrů. Instalován by měl být podél hlavní silnice z Týna nad Vltavou metr pod zemí. Stavba za 1,3 miliardy korun by patřila k nejvýznamnějším akcím v historii českého teplárenství. Ročně ČEZ v Temelíně do oblasti ochrany životního prostředí investuje desítky miliónů korun.

Scroll to Top