Voda z Podolí míří do veřejné sítě

blank

Obyvatelé Prahy opět pijí také vodu z Vltavy. Do veřejné sítě začala dodávat pitnou vodu Podolská vodárna, poprvé od roku 2002. Tehdy její provoz ukončily povodně. Téměř dvacet let sloužila pouze jako záložní zdroj. Vodárna procházela v letech 2019 až 2021 výraznou modernizací. Nyní je schopna Praze dodávat kvalitní pitnou vodu splňující veškeré normy a limity.

„Je skvělou zprávou, že díky novým technologiím můžeme znovu využít takový symbolický vodní zdroj, jakým je pro Prahu Vltava“, uvedl náměstek primátora Petr Hlubuček. Jak uvedly Pražské vodovody a kanalizace, významné změny doznala technologie úpravy vody, která spočívá v doplnění sorpčního stupně a hygienického zabezpečení pitné vody kombinací UV záření a dávkováním chloru. V areálu vodárny podle PVK proběhla rekonstrukce armatur, zdroje a rozvodů ovládacího vzduchu v hale staré filtrace, obměna dmychadel a pracích čerpadel, rekonstrukce datové sítě, laboratoře či dispečinku.

Vzrůstající spotřeba vody pro Středočeský kraj

„Cílem všech opatření je zajistit vyhovující kvalitu upravené pitné vody v plánovaných odstávkách při modernizaci Úpravny vody Kárané a Úpravny vody Želivka či při případných haváriích na přívodních řadech z těchto zdrojů. Také bude vzrůstat potřeba vody pro Středočeský kraj. Podolská vodárna se stává plnohodnotným zdrojem vody pro Pražany,“ zdůraznil generální ředitel PVK Petr Mrkos s tím, že Podolí bude v první fázi dodávat do sítě 400 až 500 litrů za sekundu.

Klíčová role Káraného a Želivky

Do vodárny bylo dodáno  844 kubíků granulovaného aktivního uhlí pro 12 filtrů druhé galerie. Podle potřeb centrálního dispečinku PVK bude voda z Podolské vodárny dodávána do vodojemů Flora, Karlov, Zelená liška, Laurová a Bruska a podle technologické potřeby míchána s vodou z ostatních zdrojů, z Káraného a ze Želivky.

Rozvoj Podolské vodárny zdaleka nekončí

„V březnu 2020 byla zahájena komplexní předprojektová příprava II. etapy rekonstrukce ÚV Podolí. V roce 2021 probíhá výroba poloprovozních zařízení a testování samotné bude probíhat až do roku 2023. Po ukončení testů bude navrženo finální doplnění stávající technologie. Zatímco dosavadní investice v I. etapě sloužily především pro Hlavní město Prahu, II. etapa umožní rozšíření dodávky pitné vody z Prahy do Středočeského kraje,“ doplnil Pavel Válek, předseda představenstva Pražské vodohospodářské společnosti.

Scroll to Top