Recyklace vody v budovách je v Česku na startu

blank

Česko má obrovský potenciál pro úsporu vody v budovách. Do této doby bylo realizováno pouze několik systémů recyklace šedých vod pro bytové domy. Jedná se o nový projekt Botanica K v Praze-Jinonicích a vestavby do stávajících bytových domů, například rekonstrukce panelového domu v Jiříkově.

Systémy na recyklaci šedé vody využívají také některé hotely, třeba Mosaic House v Praze, Bouda v Malé Úpě nebo Galant v Mikulově, administrativní budovy nebo nákupní centra (Centrum Černý Most v Praze). Nejvíce realizací pak bylo uskutečněno v rodinných domech, kde není třeba žádat o povolení hygienu.

„Podstatná část těchto projektů byla podpořena z takzvané malé Dešťovky (Národního programu Životní prostředí), kde bylo k 7. červnu 2021 evidováno 70 schválených žádostí na pořízení techniky využívající přečištěné odpadní a srážkové vody v domácnostech. To je ale zlomek toho, co se již z malé Dešťovky realizovalo – od doby jejího vyhlášení v září 2017 jsme do dnešního dne přijali na 10,5 tisíce žádostí v celkovém objemu dotační podpory ze strany státu ve výši zhruba 425 milionů korun,“ sdělil ministr životního prostředí Richard Brabec.

Díky nim se ze srážkové vody bude zavlažovat na 9,5 tisíce čtverečních ploch českých zahrad a významně tak ušetří zdroje pitné vody. MŽP se ale podle svých slov nevěnuje jen široké dotační podpoře smysluplných opatření na hospodaření s vodou, ale i rozšiřování povědomí o nich v celé naší společnosti. „Spolu s popularizátorem vědy Vladimírem Kořenem za podpory OPŽP jsme připravili vloni odvysílaný seriál dvouminutových pořadů Kapka vody. Česká televize je letos v létě bude reprízovat a na ně naváže naše nová čtyřicetidílná řada. Chceme, aby se Česko naučilo s vodou hospodařit doslova do poslední kapky,“ řekl Richard Brabec.

Scroll to Top