Možnosti propojení povodí Odry a Moravy

blank

Jak již redakce vodarenstvi.cz informovala, plány ministerstva zemědělství říkají, že zhruba 50 kilometrů dlouhé vodovodní potrubí vedené ze Slezské Harty nebo Kružberka by mohlo dodávat na Hanou pitnou i užitkovou vodu. Případné možnosti realizace se aktuálně zkoumají.

Na podzim roku 2020 vláda odsouhlasila zahájení projekčních prací na reálnosti vybudování přivaděče za dvě miliardy korun. Přípravy odůvodnila chybějící vodou na Olomoucku a Přerovsku v uplynulých suchých letech. „Od roku 2015 do jara 2020 se řada lokalit v povodí Moravy, zejména oblast Hornomoravského úvalu, Olomoucko, Přerovsko a Haná, potýkala s nedostatkem vodních zdrojů pro průmysl, zemědělství a pro výrobu pitné vody. Docházelo k přetěžování současně využívaných zdrojů, a to zejména v jejich vazbě na životní prostředí a jeho ochranu,“ vysvětlil mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.

Bílý také redakci vodarenstvi.cz na podzim sdělil, že investiční záměr bude návrhy na posílení vodních zdrojů v povodí Horní Moravy vodou z povodí Odry řešit etapovitě. Jako první etapa bude podle něj zhodnoceno současné propojení (stávající propojení z Ostravského oblastního vodovodu na Přerovsko na skupinový vodovod Hranice) s možností jeho posílení, kdy voda z něj je a bude dostupná prakticky ihned s nízkými investičními náklady a s minimem překážek v přípravě této etapy.

„Tato první etapa by zajišťovala pouze určitou část požadovaného množství. S ohledem na charakter existujícího propojení by takto dodávaná voda měla povahu vody pitné,“ pokračoval Bílý. Dále upozornil, že jako druhá etapa – pokud voda garantovaná první etapou nepokryje poptávku, případně nebude vhodná svou povahou k poptávanému využití – se předpokládá prověření nového převodu z kaskády Slezská Harta – Kružberk na řece Moravici, nyní bez bližšího určení místa odběru, které vznikne na základě inženýrsko-geologické rešerše, technických podmínek a ekonomického rozboru.

„U této etapy lze předpokládat, že se bude jednat o surovou vodu, kterou bude možno využít jak pro výrobu pitné vody, tak jako vodu technologickou, případně k jiným účelům od řízeného zasakování do podloží až po závlahy. Zejména druhá etapa může být řešena variantně. V povodí Odry existuje bilanční nadbytek povrchové vody se 100 % zabezpečeností její dodávky současným odběratelům i budoucím požadavkům, včetně přihlédnutí k probíhajícím klimatickým změnám a prověřovaný převod této vody do povodí Horní Moravy je dlouhodobě udržitelný,“ doplnil pro vodarenstvi.cz před několika měsíci mluvčí resortu.

Scroll to Top