Řada novinek u jezera Most

blank

Most se připravuje na první sezonu v areálu u stejnojmenného jezera, které vzniklo v uplynulých letech zatopením jámy po těžbě hnědého uhlí. V současnosti chystá řadu několik novinek, které povedou k vylepšení komfortu pro návštěvníky. K nejvýznamnějším krokům patří výstavba dvou stánků s terasou k posezení a výhledem na jezero a okolí.

Stavba, která byla zahájena v létě, by měla návštěvníkům sloužit již toto léto. Na dolní části pláží bude instalováno 50 slunečníků a 100 lehátek, která budou za poplatek. „Plochy, které nejsou zatravněné, se osadí trávou. Současně se provede odvodnění ploch pláží tak, aby voda z výsypky nevtékala přímo do prostoru sportovišť,“ přiblížila další novinky Alena Sedláčková z mosteckého magistrátu.

Upraveny budou rovněž prostory mezi plážemi a sportovišti a dílčí úpravy parkoviště zajistí jeho bezbariérovost. „Počítá se také s umístěním platebního automatu na parkoviště,“ doplnila Sedláčková, podle které se lidé dostanou k jezeru nově také autobusem. Samotná vodní plocha je rozdělena na tři zóny: pro koupání, bezmotorovou lodní dopravu a vodní sporty a klidovou zónu pro rozvoj místní fauny a flóry.

Jezero Most: Město Most

Návštěvníci zde najdou taé zvláštní psí pláže. Pěší i cyklisté ocení 9 kilometrů dlouhý okruh. Na jižních svazích je 2,5 kilometru dlouhá naučná stezka o napouštění jezera. „V prostoru pláží budou umístěny dva plovoucí objekty, které budou sloužit jako zázemí pro městskou policii a správce areálu. V místě napouštění bude vybudováno kotviště plavidel,“ doplnila Sedláčková.

Vodní plocha je dnes větší než Máchovo jezero a maximální hloubka dosahuje 75 metrů. S rozsáhlým zavodněním Mostecka počítá také nadgenerační rekultivační plán. Pro výrobu pitné vody slouží na Mostecku čtyři úpravny: Most-Velebudice, Bílý Potok, Meziboří a Janov. Pro úpravnu ve Velebudicích se využívají jako zdroje nádrže Nechranice a Přísečnice, pro úpravnu Bílý Potok to jsou přehrady Fláje a Bílý Potok, úpravna Meziboří je zásobována vodou z Flájí a úpravna Janov z nádrže Janov. Z veřejné sítě je zásobováno 97,5 % obyvatel Mostecka, u zbylých 2,5 % jde o pitnou vodu z lokálních zdrojů.

Scroll to Top