PVK opět instalují mlžítka

blank

Do pražských ulic se opět vracejí mlžící zařízení, která ve svém nejbližším okolí dokáží pocitově snížit teplotu vzduchu, zvýšit vlhkost a snížit prašnost. „Od začátku května jsme naistalovali již šest mlžítek, čtyři ve druhé městské části a dvě v Praze 11. Do konce června máme v plánu do ulic rozmístit dalších devatenáct zařízení v různých částech metropole,“ informovala koordinátorka projektu za Pražské vodovody a kanalizace (PVK) Marcela Segeťová s tím, že v loňském roce mohli Pražané v ulicích využít 21 mlžítek. 

Jak uvedly dále vodárny, než dojde k osazení mlžítka, je konkrétní místo prověřováno z hlediska technického a urbanistického. Při technickém šetření je posuzován stav podzemní části hydrantu, tlakové poměry v konkrétním místě sítě a celková provozní vhodnost; z dalšího prověřování jsou vyřazeny hydranty s primární funkcí zdroje vody pro hašení požárů. Urbanistické posouzení pak provádí na žádost PVK Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy.

Podle vodohospodářů vznikají městském prostředí během letních měsíců extrémní tepelné ostrovy, v nichž je teplota vyšší než v přírodním prostředí. Kapky emitované z „jemné trysky mlžícího zařízení“ absorbují část tepla blízkého okolí právě díky přeměně vody na páru, čímž dochází k ochlazování vzduchu (odebírání tepla). Provoz je zajišťován digitální řídící jednotkou ovládanou prostřednictvím pevné radiové sítě PVK. Mlžítko spotřebuje zhruba 18 litrů vody za hodinu, která do něj proudí přímo z vodovodního řadu.

Scroll to Top