PMO informovalo o projektech ve Zlínském kraji

blank

Vodohospodáři Povodí Moravy na konci dubna informovali Radu Zlínského kraje o průběhu příprav vodohospodářských projektů, které jsou připravovány a realizovány ve Zlínském kraji. Předmětem diskuze byla protipovodňová ochrana a revitalizace vodních toků, k hlavním bodům patřil aktuální stav přípravy nádrží Vlachovice a Skalička.

„Využili jsme příležitost informovat Radu Zlínského kraje o průběhu přípravy vodárenské nádrže Vlachovice, výstavby protipovodňové ochrany Kunovic a Uherského Brodu. Hovořili jsme také o našem důrazu na životní prostředí, zlepšování stavu toků a revitalizacích, které připravujeme na Dlouhé řece a Morávce u Nedakonic či na Luhačovickém potoce. Naším cílem bylo také uvést na pravou míru některé informace, které zaznívají ve veřejném prostoru například v souvislosti s přípravou vodního díla Skalička,“ sdělil generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

Klíčovým projektem je výstavba VD Vlachovice

Klíčovým tématem diskuze byla příprava nádrže ve Vlachovicích. „V souvislosti s přípravou vodního díla Vlachovice jsme vytvořili komplexní záměr, jehož jednotlivé části zahrnují nejen vodárenskou nádrž a navazující infrastrukturu, ale také řešení kanalizací v okolních obcích a ozdravení krajiny formou širokého souboru přírodě blízkých opatření a dalších aktivit v území. Právě teď probíhá projektová příprava a průzkumné práce pro celkovou revitalizaci plochy povodí budoucí nádrže a jsou projektovány vodohospodářské prvky, jako jsou například malé vodní nádrže a revitalizace toků,“ řekl dále Gargulák.

Skalička ochrání sto tisíc obyvatel, pomůže i při suchu

Na jednání byl přítomen také hejtman Zlínského kraje Radim Holiš. „Vodní dílo ve Vlachovicích bude významným zdrojem pitné vody pro občany Zlínského kraje, které zabezpečí potřebné množství vody k pokrytí deficitu srážek, které poslední roky zažíváme. Vybudování nádrže včetně dalších opatření, která toto dílo doprovází, podporujeme,“ uvedl Radim Holiš.

blank

Dále Povodí Moravy informovalo o průběhu příprav vodního díla Skalička, které představuje klíčový prvek při protipovodňové ochraně Pobečví a zajistí ochranu 110 tisíc obyvatel až na úroveň povodně, která postihla ČR v roce 1997. Nádrž by měla hrát klíčovou roli v období sucha. S důrazem na objektivitu se podle PMO rozhodne o tom, zda půjde o průtočnou či boční variantu vodního díla, analýza, kterou vypracují přední česká akademická pracoviště: hydrotechnici z ČVUT v Praze, hydrobiologové z Akademie věd a odborníci na vodní stavitelství z VUT.

Investice na Slovácku

Pokračuje i protipovodňová ochrana obcí a měst ve Zlínském kraji. Jedná se o projekty v Kunovicích a Uherském Brodu. Obě akce běží i přes složitou epidemickou situaci dle naplánovaného harmonogramu a nedochází ke zpoždění. V případě Kunovic bude ochrana před povodněmi dokončena na konci letošního roku. Výstavbu v Uherském Brodu dokončí Povodí Moravy v říjnu 2022.

Na jednání se rovněž hovořilo o revitalizaci a renauturaci toků. V této souvislosti zástupci PMO představili dva projekty, které bude podnik realizovat na území Zlínského kraje. V prvé řadě se jedná o revitalizaci vodohospodářského uzlu v Nedakonicích, která významně zlepší stav Dlouhé řeky a ramena Morávky, a v druhém o revitalizaci Luhačovického potoka na přítoku do nádrže Luhačovice. „Velmi mě těší, že si společnost začíná všímat a oceňuje naše projekty, díky kterým řekám vracíme původní charakter. Realizujeme přírodě blízká opatření a revitalizujeme řeky v povodí Moravy v místech, kde jsou taková řešení možná,“ doplnil Gargulák.

Scroll to Top